Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Přírodovědné a cestopisné přednášky – jaro 2023

05. leden - 30. března 202318:00 - 19:00

Přednáškový sál, vstupné 50 Kč

Přednášky jsou doplněny barevnou obrazovou projekcí a začínají vždy ve čtvrtek v 18 hodin v přednáškovém sále Východočeského muzea na velkém nádvoří Zámku. Jednorázové vstupné 50 Kč. Nově si můžete vstupenky na přednášky zakoupit z pohodlí domova.

5. 1. 2023 od 18 hodin
ČÍNA – země mnoha podob

Nahlédnutí do nejlidnatější země světa
Přednáší Valerie Wágnerová

Pestrobarevné postřehy z několika cest do nejlidnatější a čtvrté největší země světa. Pokusíme se vyhnout megapolím, navštívit několik provincií a nahlédnout do života tamních lidí i bohaté historie čínské civilizace patřící k nejstarší na světě, podívat se za krásami rozmanité přírody rozlehlé země i jejích velehor na západě.

12. 1. 2023 od 18 hodin
THAJSKO – těžká závislost
Jak objevit dosud neobjevené? Jak si užít i ta nejprofláklejší místa? Čemu se vyhnout a co nevynechat? Thajsko je pro všechny věkové kategorie návštěvníků, zkušené i začátečníky, skupiny i samotáře, plážové povaleče i pralesní dobrodruhy.
Přednáší Vladimír Lemberk

Pojďte nasát atmosféru asijských tržnic, pláží, deštných pralesů, budhistických chrámů i domorodých vesnic v horách. Pocestujeme ze severu na jih, od barmských hranic s vesničkami horských kmenů (některé i v 21. století bez elektriky), přes celou řadu národních parků s atraktivní a unikátní flórou i faunou, přes hektický Bangkok až na jih, kde se nacházejí ta nejznámější (a poněkud přelidněná) letoviska Phuket, Krabi, Ko Samui atd. Existuje v Thajsku dosud neobjevený ostrovní ráj?
Přednáška obsahuje velké množství videí, záběrů z dronu i podvodní kamery a autentické zvukové nahrávky.

19. 1. 2023 od 18 hodin
MENORCA
Exotický ostrov v západním Středomoří
Přednáší Petr Rybář

O Menorce se hovoří jako o „perle souostroví Baleáry“, či o „evropském Karibiku“, chráněném jako biosférická rezervace UNESCO. Je přírodním rájem s piniovými háji a rozlehlými pastvinami, romantickými plážemi v členitých zátokách a s majáky na útesech. Milovníci historie zde najdou půvabná centra několika měst a někdejších rybářských osad, řadu starých pevností a unikátní megalitické památky z doby před 4000 lety, obdobu slavného Stonehenge. A kolem ostrova úžasně čisté průzračné moře, které je lákadlem pro turisty a rekreanty…

MENORCA, autor fotografií Petr Rybář

MENORCA, maják Cavalleria, autor fotografií Petr Rybář

MENORCA, autor fotografií Petr Rybář

MENORCA, SnapShot, autor fotografií Petr Rybář

26. 1. 2023 od 18 hodin
RUMUNSKO – země hor a pastevců
Přednáší Tomáš Kubeš

Rumunské Karpaty jsou už dávno cílem romantickým duší, stejně jako tradičních pastevců se svými stády. Na první pohled se tato balkánská země moc nezměnila, ale po návštěvě Bukurešti, nebo Transylvánie to může být jinak. Prastarý svět s tím současným nacházejí překvapivě společnou cestu. Pojďme se vydat objevovat tradiční zvyky, špičaté dřevěné věže Maramurešských kostelů, stejně jako báječnou Transylváni proslavenou knížetem Vladem Tepešem, kterého celý svět zná pod jménem Drákula. Zapomenuté kraje, stejně jako pulsující Brašov, Sibiu, nebo lidské mraveniště Bukurešť. Budeme putovat po hřebenech hor, v lesích, na pastvinách i v uličkách bohaté minulosti.

2. 2. 2023 od 18 hodin
Viva CUBA – výprava proti proudu času
Nahlédnutí do země mnoha protikladů, do země Che Guevary i Ernesta Hemingwaye…
Přednáší Saša Ryvolová

Okázalá koloniální sídla i chátrající paláce Havany, bělostné pláže a průzračně modré moře v kontrastu s chudinskými čtvrtěmi kdysi překrásných měst a frontami na cokoliv. Tabákové plantáže a úchvatná příroda bizarních homolí kopců Valle de Viňales, země revoluce, rumu a žhavých rytmů, růžových plameňáků i temné historie, to všechno je Kuba dnešních dnů!

Viva CUBA – výprava proti proudu času. Přednáší a foto Saša Ryvolová

Viva CUBA – výprava proti proudu času. Přednáší a foto Saša Ryvolová

Viva CUBA – výprava proti proudu času. Přednáší a foto Saša Ryvolová

Viva CUBA – výprava proti proudu času. Přednáší a foto Saša Ryvolová

9. 2. 2023 od 18 hodin
FILIPÍNY
Život na ostrovech i pod mořskou hladinou
Přednáší Jana Šášinková

S potápěčkou a cestovatelku Janou Šášinkovou zažijeme nádherné potápění a pozorování života pod hladinou Suluského a Filipínského moře. Uvidíme žraloky velrybí, velký sardinkový run nebo obrovská hejna kranasů. Procestujeme některé ostrovy a navštívíme zajímavá mísa: ostrov Bohol – jedno z nejznámějších míst Filipín, Čokoládové vrchy, krásné vodopády Tumalog Falls, Pulang Bato Falls a Kawasaki Falls a zjistíme, co znamená kaňoning. Nakonec navštívíme rezervaci, kde žije nejmenší poloopice nártoun filipínský.

Filipíny, přednáší a foto Přednáší Jana Šášinková

Filipíny, přednáší a foto Přednáší Jana Šášinková

Filipíny, přednáší a foto Přednáší Jana Šášinková

Filipíny, přednáší a foto Přednáší Jana Šášinková

16. 2. 2023 od 18 hodin
AZORY – ostrovní idyla v Atlantiku
Nahlédněte pod pokličku azorských tlakových výší! „Vaří“ se tu počasí nejen pro střední Evropu.
Přednáší Tomáš Hájek

Azory, nejzápadnější součást Evropy, jsou často přirovnávány k Havaji nebo Novému Zélandu. Vulkanické ostrovy, exotické rostliny a nádherné scenérie, celoročně příjemné klima s teplotami kolem 20 stupňů a výborná ostrovní gastronomie, to jsou jen některé z lákadel tohoto souostroví ležícího v Atlantiku mezi Evropou a Amerikou.

23. 2. 2023 od 18 hodin
KOLUMBIE
Tropickým rájem od Amazonie k Andám
Přednáší Ivo Králíček

Během putování Kolumbií se z bezlesého parama v Andách dostaneme až k pobřeží Tichého oceánu a do tropického deštného lesa největší řeky světa Amazonky. Nahlédneme do života v tropickém deštném lese v oblasti Amazonie, navštívíme nejstarší indiánské památky Kolumbie či jednu z nejekologičtějších vesnic světa.

2. 3. 2023 od 18 hodin
AMERICKÝ SEN – cesta za mé vlastní hranice
Přednáší Jakub Greschl

Přednáška nabídne unikátní pohled na obrovskou třítýdenní cestu kluka s handicapem po západním pobřeží USA.

Americký sen, přednáší a foto Jakub Greschl

Americký sen, přednáší a foto Jakub Greschl

Americký sen, přednáší a foto Jakub Greschl

9. 3. 2023 od 18 hodin
MALAJSIE – země plná kuliček
Přednáší Pavel Krásenský

Malajsie nabízí fotografovi hmyzu a pavoukovců nepřeberné množství druhů. I zde však žijí bezobratlí, které téměř nikdo neviděl a díky skrytému způsobu života snadno unikají pozornosti. Proto se podíváme prostřednictvím makrofotografií například do hnízd termitů nebo na noční život na padlém kmeni.

MALAJSIE – země plná kuliček, přednáší a foto Pavel Krásenský

MALAJSIE – země plná kuliček, přednáší a foto Pavel Krásenský

MALAJSIE – země plná kuliček, přednáší a foto Pavel Krásenský

MALAJSIE – země plná kuliček, přednáší a foto Pavel Krásenský

16. 3. 2023 od 18 hodin
KANÁRSKÉ OSTROVY – střet tří kultur
Přednáší Monika Srncová

Poznejte oblíbenou dovolenkovou destinaci z pohledu domorodce. Historií, kulturou a folklorním dědictvím Kanárského souostroví vás provede hudebnice Monika Srncová, absolventka vyšší konzervatoře na Tenerife, nadšená propagátorka českého a moravského folkloru a zakladatelka projektů Šuhajky a Canarias Origin, která žije na Kanárských ostrovech již dvacet let.

23. 3. 2023 od 18 hodin
OMÁN – krajiny s nečekaně pestrou faunou
Přednáší Klára a Pavel Bezděčkovi

Zoologové jihlavského muzea, manželé Bezděčkovi, představí posluchačům přírodu a krajiny Ománu, který navštívili na třech studijních cestách. Různé typy pouští, obří útesy, zatopená vádí, ztrácející se potoky, neznámý les baobabů, nečekaně pestrá fauna a liduprázdné pláže Indického oceánu. K tomu hrst cestovatelských zkušeností a rad a samozřejmě i spousta promítaných fotografií i krátké videoklipy.

30. 3. 2023 od 18 hodin
Pestré POLABÍ – kde to žije na Pardubicku
Přednáší Martin a Pavel Trávníčkovi

Mokřady, stepi, bílé stráně svědeckých vrchů, sady starých krajových odrůd i opuštěné těžební prostory – všechna tato stanoviště najdeme v blízkém okolí Pardubic.
Dozvíte se, jak se známá i zapomenutá místa Pardubicka měnila v čase, a co je nutné dělat k jejich záchraně. Zjistíte, že místní druhy rostlin a živočichů svojí krásou i bizarností směle konkurují tropickým druhům, a kde je lze s trochou štěstí pozorovat.

Pestré POLABÍ, přednáší a foto Martin a Pavel Trávníčkovi

Pestré POLABÍ, přednáší a foto Martin a Pavel Trávníčkovi

Pestré POLABÍ, přednáší a foto Martin a Pavel Trávníčkovi

Pestré POLABÍ, přednáší a foto Martin a Pavel Trávníčkovi