Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Kráska z Kladiny

20. dubna 202317:00 - 18:00

sál Zastupitelstva Pardubického kraje

Česká premiéra dokumentu o vzácné bronzové nádobě

Kráska z Kladiny, jak se dnes říká tři tisíce let staré bronzové nádobě z kolekce Východočeského muzea v Pardubicích, stále budí velkou pozornost. Filmový dokument popisující pozoruhodný příběh tohoto jedinečného nálezu bude mít svou českou premiéru 20. dubna 2023 v 17 hodin v sále Zastupitelstva Pardubického kraje pod záštitou náměstka hejtmana Pardubického kraje Romana Línka.
Promítání je zdarma přístupné veřejnosti, ale kvůli omezenému počtu míst je nutná rezervace na e-mailu rezervace@vcm.cz.

Dokumentární film zaujme tajemným i napínavým způsobem vyprávění. Jedinečný objev bronzového vědra významným způsobem změnil pohled na vývoj pozdní doby bronzové. Nádoba s bohatou tepanou výzdobou a motivy slunečních bárek tažených labutěmi představuje jedinou nádobu svého druhu v rámci České republiky, kterou tak s dalšími nálezy z jiných zemí uvádí evropského kontextu. Nález je o to významnější, že na základě rozboru obsahu dna identifikovali vědci zatím nejstarší doložené bylinné prosné pivo ve střední Evropě. Vedle toho otevírá pohled do náboženských představ lidí, kteří v Evropě žili před třemi tisíci lety. Zároveň dokládá, že tehdejší Evropané kultovní praktiky sdíleli napříč kontinentem. Exkluzivní nález je dokladem komunikace elit pozdní doby bronzové na tehdejší dobu značné vzdálenosti a svědčí rovněž o jejich rituálech.

Slavnostní uvedení filmu o charizmatickém bronzovém vědru mělo už svou premiéru v sále Rady Evropy ve Štrasburku, kde muzeum poprvé prezentovalo i stejnojmennou výstavu.

RezervaceBronzové vědro z Kladiny, celkový pohled

Výstava Kráska z Kladiny s replikou bronzové nádoby

Bronzové vědro nalezené v roce 2017 u Kladiny, detail

Bronzové vědro z Kladiny, detail zdobení