Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Přírodovědné a cestopisné přednášky – podzim 2022

03. listopad - 15. prosince 202218:00 - 19:00

přednáškový sál, vstupné 50 Kč

Přednášky jsou doplněny barevnou obrazovou projekcí a začínají vždy ve čtvrtek v 18 hodin v přednáškovém sále Východočeského muzea na velkém nádvoří Zámku. Jednorázové vstupné 50 Kč, předplatné na celý cyklus 20 přednášek 500 Kč. Nově si můžete vstupenky na přednášky zakoupit z pohodlí domova.

3. 11. 2022 od 18 hodin
Skryté ŠVÝCARSKO
Malá země s velkým charisma.
Přednáší Pavla Apostolaki

Švýcarsko je velmi často označováno jako země sýrů, čokolády a hodinek.
Konfederace dvaceti šesti kantonů se však vyznačuje mnohem působivější charakteristikou. Má za sebou velmi specifickou historii, která se mísí se současným životem.
Novinářka Pavla Apostolaki vám ukáže jeden z nejmenších států Evropy netradičním způsobem. Zavede vás na neznámá místa, vylíčí místní zvyky, představí švýcarskou kuchyni a vezme vás na nejstarší hokejový turnaj na světě.
Na konci přednášky si také posluchači zasoutěží o cestovní průvodce po Švýcarsku a získají zdarma informační materiály o této krásné alpské zemi.

10. 11. 2022 od 18 hodin
ÍRÁN – země plná kontrastů
Cesta dvou přátel, kteří vyrazili poznávat jiný svět.
Přednáší Šimon Černý

Írán je země, která i dnes vzbuzuje mnoho otázek a kontroverzí. Sami jsme odlétali s mnoha otazníky, ale stačilo pár hodin na pevné zemi a všechny obavy byly pryč. Írán je krásná země s bohatou historií, která má rozhodně co nabídnout.

ÍRÁN – země plná kontrastů

ÍRÁN – země plná kontrastů

ÍRÁN – země plná kontrastů

17. 11. 2022 od 18 hodin
CHILE
Nikdy není pozdě, začít cestovat bez cestovky se dá i v padesáti...
Přednáší Jiří Kafka

Navštívíme hlavní město Santiago, nejbarevnější město v Chile Valparaiso, pláže ve Viňa del Mar, lachtany v San Antoniu, podíváme se i do And na hranici s Argentinou a mnoho dalšího.

CHILE, Jiří Kafka

CHILE, Jiří Kafka

CHILE, Jiří Kafka

CHILE, Jiří Kafka

24. 11. 2022 od 18 hodin
Západní KANADA
Nekonečná a krásná divočina.
Přednáší Václav Bacovský

Ve Skalistých horách na území Britská Kolumbie a Alberty je možné spatřit jedny z nejúchvatnějších scenérií celého severoamerického kontinentu. Velkolepé vrcholy a štíty s obrovskými ledovci, tyrkysová jezera, a hlavně značné množství divoké zvěře, včetně medvědů grizzly jsou hlavními lákadly národních parků Jasper, Banff a Yoho. Kousek odtud je navíc jedno z nejhezčích měst světa – Vancouver. Kde jinde se můžete ve stejný den koupat v oceánu a odpoledne zajet lyžovat do hor za městem?

1.12. 2022 od 18 hodin
BHÚTÁN – poslední himalájské království
Putování po jedné z nejuzavřenějších a údajně nejšťastnějších zemí na světě.
Přednáší Jakub Kunát


Přijďte společně s Jakubem Kunátem navštívit prostřednictvím fotografií a cestovatelských příběhů poslední himalájské království, které se stále brání plně se otevřít světu. Během povídání se ocitneme nejen v západní ale i v centrální část Bhútánu, která patří k nejposvátnějším částem země a do které není vůbec jednoduché se dostat.

8. 12. 2022 od 18 hodin
Mýtická KARÉLIE
Země tisíců jezer.
Přednáší Libor Drahoňovský

Během besedy o Karélii spatříme nejen krásnou přírodu plnou lesů, bažin, jezer, řek, potoků i balvanů, ale také kláštery, malebné venkovské chaloupky, dřevěné kostely a kaple. Dozvíme se všeliké zajímavosti z bohaté historie i ze současnosti. Vydáme se po stopách sběratelů folkloru, kteří v odlehlých vsích zaznamenávaly jedinečné eposy Karélů i Rusů.

Mýtická KARÉLIE, Libor Drahoňovský

Mýtická KARÉLIE, Libor Drahoňovský

Mýtická KARÉLIE, Libor Drahoňovský

15. 12. 2022 od 18 hodin
Střípky z floridské přírody
Nejjižnější stát USA nejsou jen zábavní parky a nekonečné pláže, ale i unikátní příroda.
Přednáší Barbora Čepelová


Florida, nejjižnější stát USA, to nejsou jen zábavní parky a nekonečné pláže, ale i unikátní příroda. Podíváme se do bažin plných aligátorů ve známém národním parku Everglades, zaplaveme si s kapustňáky, navštívíme ostrůvky Keys s miniaturními jeleny, rezervace s fascinujícími stromy a spoustou ptáků, a další zajímavá místa.

Střípky z floridské přírody, Barbora Čepelová

Střípky z floridské přírody, Barbora Čepelová

Střípky z floridské přírody, Barbora Čepelová

Střípky z floridské přírody, Barbora Čepelová