Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Přírodovědné a cestopisné přednášky – jaro 2022

06. leden - 31. března 202218:00 - 19:00

přednáškový sál

Přednášky jsou doplněny barevnou obrazovou projekcí a začínají vždy ve čtvrtek v 18 hodin v přednáškovém sále Východočeského muzea na velkém nádvoří Zámku. Jednorázové vstupné 50 Kč, předplatné na celý cyklus 20 přednášek 500 Kč.

6. 1. 2022 od 18 hodin
Za prací do Indie?
O zemi s rozporuplným vztahem ke své koloniální minulosti.
Rikšou, vlakem a samozřejmě i pěšky za přírodními a kulturními zajímavostmi indického státu Karnátaka.
Přednáší Jiří Šura

Vyprávění našeho muzejního geologa o tom, co ho zlákalo do daleké země a jak to nakonec dopadlo. Ale hlavně o zemi snad ve všem odlišné od té naší a o jejích lidech.

13. 1. 2022 od 18 hodin
SLOVINSKO – s jedním a půl dítětem
Cestování s dítětem není omezující. Naopak dodá zážitku z poznávání úplně nový rozměr.
Přednáší Ladislav Kalous

Přijďte se o tom přesvědčit na naši novou přednášku. Budeme se toulat po Alpách, navštěvovat historická města, koupat se v moři, ale i vysedávat v kavárnách a na dětských hřištích.

SLOVINSKO – s jedním a půl dítětem. Foto Ladislav Kalous.

SLOVINSKO – s jedním a půl dítětem. Foto Ladislav Kalous.

SLOVINSKO – s jedním a půl dítětem. Foto Ladislav Kalous.

20. 1. 2022 od 18 hodin
BOLÍVIE
Neznámá kráska Jižní Ameriky.
Přednáší Milan Šťourač

BOLIVIE – vnitrozemská země ve střední části Jižní Ameriky upoutává krajinou drsně nádherných hor a hrdými indiánskými obyvateli. Bolívie je jedinou zemí amerického kontinentu, kde převažují čistokrevní Indiáni nad potomky španělských dobyvatelů, conquistadorů. V opuštěné vysokohorské krajině se nacházejí malá městečka, která ožívají při pestrých lidových fiestách, oslavách křesťanských svatých i tradičních bohů. Ponča halucinogenních barev, táhlé tóny indiánských píšťal, neustálé žvýkání koky, rákosové čluny na jezeře Titicaca, kouzelná města: La Paz, Sucre, či Potosí a vysokohorské pouště patří k symbolům Bolívie. Ačkoliv zde dobyvatelé nenalezli bájné El Dorádo, přesto je Bolívie zemí nevšedního bohatství krás přírody i folkloru.

27. 1. 2022 od 18 hodin
Příroda a krajiny OMÁNU
Pouště, zatopená vádí, les baobabů a další zajímavá místa s nečekaně pestrou faunou.
Přednáší Klára a Pavel Bezděčkovi

Zoologové jihlavského muzea, manželé Bezděčkovi, představí posluchačům přírodu a krajiny Ománu, který navštívili na třech studijních cestách. Různé typy pouští, obří útesy, zatopená vádí, ztrácející se potoky, neznámý les baobabů, nečekaně pestrá fauna a liduprázdné pláže Indického oceánu. K tomu hrst cestovatelských zkušeností a rad a samozřejmě i spousta promítaných fotografií i krátké videoklipy.

3. 2. 2022 od 18 hodin
NOVÝ ZÉLAND a PACIFICKÉ OSTROVY
Dobrodružství na druhém konci planety.
Přednáší Jakub Kunát

Společně si prohlédneme nejkrásnější scenérie a přírodní poklady Nového Zélandu, které jsem během dvouletého pobytu navštívil. Podíváme se i dál do Pacifiku, konkrétně na Cookovy ostrovy a Tongu nabízející úžasné pláže, hory a deštné pralesy, svéráznou ostrovní kulturu a dokonce si zaplaveme i s velrybami.

10. 2. 2022 od 18 hodin
KORSIKA třikrát krásná
Krásné pláže, kaňony, vysoké hory a navíc pevnosti a kamenné věže.
Přednáší Pepa Středa

Pokud si chcete udělat obrázek, co můžete vidět a zažít na Korsice, budete na mém promítání správně. Představím vám tento pestrý ostrov, kde si každý přijde na své (zatímco líné děti leží na pláži, otec horal si stihne vyjít na „kopec“, aby se pak celá rodina vrhla do tůní říčních soutěsek), od moře po horskou GR20.

KORSIKA třikrát krásná. Přednáší Pepa Středa.

KORSIKA třikrát krásná. Přednáší Pepa Středa.

KORSIKA třikrát krásná. Přednáší Pepa Středa.

17. 2. 2022 od 18 hodin
GRUZIE
Pěšky, stopem, maršrutkou po horách i pamětihodnostech.
Přednáší Barbora Čepelová

V zemi velké přibližně jako Česko najdeme majestátné hory Kavkazu i pobřeží Černého moře, všudypřítomné historické památky a vstřícné lidi. S botaničkou Bárou Čepelovou nahlédneme do západní části země. Přechod hor národního parku Borjomi, rozsáhlé skalní město Vardzia, jezero Tabatskuri, největší gruzínská jeskyně a trek oblastí Svanetie s typickými obrannými věžemi. Putování jen s batohem na zádech přineslo také častá a překvapivá setkání s gruzínskou pohostinností...

24. 2. 2022 od 18 hodin
ANTARKTIDA I.
Z konce světa na konec světa.
Přednáší Jaromír Novák

Na historické trojstěžňové plachetnici přes Drakeův průliv do Antarktidy. Promítání z první části dobrodružné plavby z Ohňové země do Kapského Města, ve kterém kromě antarktické pevniny navštívíme přilehlé ostrovy v Jižních Shetlandech a Weddellově moři (mj. James Ross, kde sídlí česká antarktická základna, nebo po stopách Otty Nordenskjölda zavítáme až na Snow Hill), budeme zápasit s rozbouřeným mořem, proplouvat mezi ledovými krami, pozorovat kolonie tučňáků a lachtanů.

3. 3. 2022 od 18 hodin
ČERNOBYL
Spící peklo.
Přednáší Tomáš Kubeš

Katastrofa jaderné elektrárny v Černobylu ovlivnila svět, nic není jako dříve. S následky se potýkáme dodnes a ještě dlouhých 22 tisíc let budeme. Jak to vše proběhlo, co se stalo po výbuchu, jak to vypadá dnes v zakázané zóně a příběhy lidí, kteří neměli žít, nebo naopak si na sklonku života vybrali zakázanou zónu jako svůj domov. Včera i dnes, fakta i příběhy. Vydáme se do města duchů Pripjať, ale i do okolí poznat jak vypadá místo po více jak 33 letech od havárie.

10. 3. 2022 od 18 hodin
SRÍ LANKA a MALEDIVY
Cestování na ostrově a potápění v Indickém oceánu
Přednáší Jana Šášinková

Potápěčka Jana Šášinková nás vezme na cestu po ostrově Šrí Lanka, podíváme se na místa jako je Anurathapura, Sygiriya a Lví hora, Zlatý klášter v Dambule, královské město Kandy, ale i čajové plantáže se zpracováním čaje, národní park Mineriya, želví záchranná stanice nebo Pinawela, kde se starají o sloní sirotky. Na Maledivách se podíváme na potápěčské safari a objevíme podmořský život.

17. 3. 2022 od 18 hodin
Je puszta pustá?
Tajemství a krásy NP Hortobágy.
Přednáší Vlasta Peřina

Poslední divoká step ve střední Evropě. Nejzápadnější výběžek stepí táhnoucích se k západu od Mandžuska přes Mongolsko. Sedm hodin cesty autem z Pardubic…. Maďarská puszta Hortobágy. Krajina pro mnohé plochá, jednotvárná, nudná. Ve skutečnosti však mnohotvárná, proměnlivá, starobylá, vznešená a krásná. Kam oko dohlédne rovina, nikde žádný strom, natož lidské obydlí. Jen pahorky mohylových kurganů a siluety Gemes-kut - vahadlových studní. Slané suchopáry, neprostupné bažiny.
A všude ptáci. Tisíce ptáků. Největší podzimní evropské shromaždiště jeřábů popelavých před odletem na jih.
Vlastimil Peřina se do národního parku Hortobagy opakovaně vrací za svými maďarskými přáteli. Prostřednictvím fotografií a vyprávění se vám pokusí atmosféru tamní krajiny přiblížit.

24. 3. 2022 od 18 hodin
ANTARKTIDA II.
Z konce světa na konec světa.
Přednáší Jaromír Novák

Druhá část promítání o dobrodružné plavbě z Ohňové země přes Antarktidu do Kapského Města. Po stopách polárníka Ernesta Shackletona navštívíme Sloní ostrov a poplujeme na Jižní Georgii s rozsáhlými koloniemi tučňáků patagonských, lachtanů a rypoušů sloních. Vystoupáme na sopečný kužel ostrova Tristan da Cunha, navštívíme hnízdiště albatrosů na ostrově Nightingale a kolem mysu Dobré naděje zamíříme do Kapského Města na úpatí pohoří Table Mountains.

31. 3. 2022 od 18 hodin
Obnova říčních ramen a vodních toků
Revitalizace v působnosti státního podniku Povodí Labe.
Přednáší Michal Vávra

Mokřady patří mezi nejvíce ohrožené ekosystémy světa. Stará říční ramena zanikají v důsledku provedených vodohospodářských regulací a postupným zazemňováním vlivem přirozené sukcese. Cílem vodohospodářských úprav v minulosti bylo odvodnění říčních niv pro zemědělské využití a ochrana před ničivými povodněmi. Revitalizace vodních toků a říčních ramen představují proces nápravy nevhodně provedených úprav směrem k přírodě blízkému stavu, obnovu ekologických a vodohospodářských funkcí říčních ekosystémů.
Mezi jednotlivá opatření patří například obnova původních koryt, vytváření nových, přírodě blízkých koryt, obnova říčních ramen či migračních cest.
Přehled nejvýznamnějších akcí státního podniku Povodí Labe přednese Michal Vávra.