Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Pardubická muzejní noc 2022

20. 5. 2022 od 17 do 23 hodin


Výjimečná příležitost prohlédnout si muzea, galerie a další objekty v netradičním nočním čase se naskytne návštěvníkům v rámci Festivalu muzejních nocí.
Vstup do objektů zdarma.
Pardubická muzejní noc 2022 se koná pod záštitou primátora města Pardubic Martina Charváta.
Akce se zúčastní: Východočeské muzeum v Pardubicích – Zámek Pardubice, Východočeská galerie v Pardubicích, Galerie města Pardubic, Výstavní prostor Mázhaus, Museum Rosice nad Labem, Zelená brána, Letecké muzeum Ing. Jana Kašpara. Nově můžete navštívit i Knihovní centrum U Vokolků na Příhrádku, Památník Zámeček a Institut Paměti národa Pardubice.
Jednotlivá místa spojí jízdy historického trolejbusu Škoda 9Tr.
Více: www.pardubickamuzejninoc.cz
Facebooková stránka

Pardubická muzejní noc 2022

Doprovodné programy během večera a noci ve Východočeském muzeu:


17 h Zahájení Pardubické muzejní noci na nádvoří zámku
17–20 h Prvorepubliková hernička
Pojďte s námi vyzkoušet hračky našich praprababiček a prapradědečků. Papírové panenky a jejich oblečky, Richterova kamenná stavebnice, loutkové divadýlko, pohádky, puzzle … to vše bude čekat na vaše ručičky a fantazii, abyste si s námi krásně pohráli. Zváni jsou malí i velcí!
17–20 h Diabolo workshop pod vedením Davida Václavíka alias Dejfa z FYFTu
Dvě hůlky, mezi nimi provázek (string) a na něm „cívka“ – to je diabolo. Věděli jste, že fenomén této „hračičky“ uchvátil za první republiky již rodinu Binkových? A tak jako přetrvala sláva této koželužské rodiny do dnešních dní, tak i oblíbenost diabola je neskutečná. Připravili jsme si pro vás workshop s diabolem pod taktovkou Davida Václavíka, kouzelníka, cardisty, Youtubera, známého jako „Dejf“, který patří do rodiny Fyfťáků. Když budete hodně chtít, naučíte se třeba základní roztočení, hody a chyty. A další triky, které se dají rozvíjet snad donekonečna, na sebe nenechají čekat.
17.05–18.00 h Komentovaná prohlídka výstavy Přivedli svět domů. Binkovi a Josef Gočár s Marií Fiřtovou a Simonou Binko. Nutná rezervace rezervace@vcm.cz - prohlídka je již plně obsazena!
18–18.30 h Koncert ZUŠ Pardubice-Polabiny, expozice skla
18.30–19 h Módní přehlídka zaměřená na historické trendy v oblékání – Dobová móda Telč. Uvidíte modely zhruba od r. 1860 až po současnost, originály i repliky a mnoho zajímavostí. Nechybí modely, při kterých naskakuje husí kůže, když si vzpomenete, že jste něco takového kdysi dobrovolně nosili. Ve sbírce je i mnoho stylových doplňků a dětských kočárků. Modely předvádí 4 generace "modelek", věkový rozdíl mezi tou nejmladší a nejstarší je víc jak 70 let.
19 h – Ve znamení zubra. Příběh pardubického zámku, křest nové publikace
Pardubickým zámkem kráčely dějiny. Každá epocha zanechala na jeho podobě svůj otisk. Nová a bohatě ilustrovaná publikace poprvé v historii zámku zábavnou formou shrnuje naše poznatky o tomto sídle a řeší některé záhady s ním spojené.
20–21 h Daja & Shadde Yadda – repertoár kapely, která stylově interpretuje ranou i pozdější americkou i českou swingovou a jazzovou hudbu 30. až 40. let minulého století. Uslyšíte české prvorepublikové písně, které se těšily veliké oblibě, ale i americké, které tehdejší českou tvorbu ovlivnily, a také vzorek původních, které by se za první republiky asi s úspěchem hrály, kdyby ovšem nevznikly přesně o dalších 100 let později, kdy je kapela Shadde Yadda vytvořila a natočila v české TV pro úspěšný dobový seriál První republika.
21.15 h Virtuální procházka starými Pardubicemi a okolím z období konce 19. a začátku 20. století. Historickými fotografiemi nejen z ateliéru Josefa Pírky vás provede Veronika Schiebelová. Přednáškový sál.


17–23 h Volný vstup do expozic historie, archeologie, skla, numismatiky a na zámeckou věž. S hvězdářem budete pozorovat hvězdy dalekohledem, ve virtuální projekci procestujete vzdálené kouty vesmíru. Přístupná bude i nová výstava Přivedli svět domů. Binkovi a Josef Gočár, jejíž téma nás inspirovalo k programu celého večera

Diabolo workshop pod vedením Davida Václavíka alias Dejfa z FYFTu

Diabolo workshop pod vedením Davida Václavíka alias Dejfa z FYFTu

Diabolo workshop pod vedením Davida Václavíka alias Dejfa z FYFTu