Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Přírodovědné a cestopisné přednášky – podzim 2021

04. listopad - 16. prosince 202118:00 - 19:00

přednáškový sál

Přednášky jsou doplněny barevnou obrazovou projekcí a začínají vždy ve čtvrtek v 18 hodin v přednáškovém sále Východočeského muzea na velkém nádvoří Zámku. Jednorázové vstupné 50 Kč, předplatné na celý cyklus 20 přednášek 500 Kč.

4. 11. 2021 v 18 hodin
Okcitánie
Šarmantní kout Francie.
Pavla Apostolaki

Okcitánie, historická oblast v dnešní jihozápadní Francii je plná přírodních, architektonických a gastronomických pozoruhodností.
S Pavlou Apostolaki se vypravíte za fialkovými produkty, na oslí farmu, za pěstováním borytu barvířského a za výrobou armagnacu. Poznáte také nejkrásnější vesničky Francie, putování po Svatojakubské cestě a nakonec se lodí projedete po kanálu řeky Garonny.

11. 11. 2021 od 18 hodin
Ázerbájdžán na kole
1800 km dlouhá sólo cyklovýprava s cílem navštívit nejodlehlejší vesnice na úpatí Kavkazu a v poušti.
Přednášející Radomír Čížek

Radomír Čížek se podělí o zážitky z 18denní cyklovýpravy po turisty stále neobjeveném Ázerbájdžánu, kde bylo jeho hlavním cílem na vlastní kůži okusit život prostých lidí v odlehlých horských vesničkách, kde končí cesty a začíná jiný svět, svět, kde se zastavil čas. Právě v těchto končinách bývá cyklocestovatel za vynaložené úsilí odměňován nejen úchvatnými přírodními scenériemi, ale především zde má největší šanci potkat ohromně dobrosrdečné a pohostinné lidi, kteří by se pro svého hosta rozdali. Povypráví, kde všude ho pozvali na čaj, jak se šlape v -2°C, jak (ne)chutná jízda po dálnici, jak se zachovat, když vás uprostřed pouště obklíčí smečka pasteveckých psů, kdo vyhrál závod s koněm i jak to dopadlo poté, co mu ukradli foťák.

Ázerbájdžám na kole. Foto Radomír Čížek

Ázerbájdžám na kole. Foto Radomír Čížek

18. 11. 2021 od 18 hodin
Autostopem po severní MAKEDONII

Pohostinná země se spoustou opomíjených přírodních krás i pamětihodností.
Přednáší Libor Drahoňovský

Během besedy s promítáním procestujeme východní část severní Makedonie, která neprávem patří mezi nepříliš navštěvované části Balkánu. Spatříme majestátní hory, půvabné kaňony i skalní útvary, rozvaliny antických měst, půvabné vesničky s bohužel postupně zanikající lidovou architekturou, středověké kláštery a kostely nezřídka zdobené rozsáhlými soubory fresek. Prohlédneme si několik měst, včetně starobylého Kratova, které ve středověku bohatlo díky těžbě zlata a kde se dodnes dochovalo několik malebných mostů. Neopomineme ani metropoli Skopje s pamětihodnostmi i novodobou, značně megalomanskou architekturou. Vystoupáme také na horu Kokino, kde v dávných dobách fungovala obdivuhodná observatoř. Povíme si mnohé ze života místních obyvatel.

25. 11. 2021 od 18 hodin
KYRGYZSTÁN – země vysokých hor a šťastných lidí
Měsíční putování s batohem napříč Alajem, Ťan-Šanem a Pamírem.
Přednáší Pavla Bičíková

Fotografie, videa a vyprávění o měsíčním putování s batohem napříč vysokými horami Střední Asie – Alajem, Ťan-Šanem a Pamírem. Dechberoucí štíty, smaragdová jezera, divoké řeky, vodopády, ledovce. Zelená horská údolí plná volně se pasoucích koní, jaků a dobytka. Příběhy o šťastných obyvatelích hor, kteří nic nevědí o "minimalismu", a přesto ho po staletí žijí. Život v jurtách, tradiční pohostinnost pastevců. Postsovětská nostalgie a atmosféra orientálních bazarů.

2. 12. 2021 od 18 hodin
Expedice MAROKO 2019
Divokým Maghrebem – výprava přírodovědců do Maroka.
Přednáší Dušan Trávníček

Zoologové ze společnosti Zoogeos Bohemia se nejdříve vydali do nebetyčných poloh Velkého Atlasu. Na mokřadech právě rozkvétala spousta orchidejí. Pak zamířili k hranicím se Súdánem. U periodicky vysychajícího jezera poblíž městečka Merzouga zastihli spoustu plameňáků a dalšího vodního ptactva. V dunách je v noci překvapila písečná bouře a s notnou dávkou štěstí z ní vyvázli bez úhony. Navštívili cedrové lesy ve Středním Atlasu a na závěr svého putování se podívali k ústí řeky Oued Massa do Atlantického oceánu. Nejenom o přírodovědných zážitcích bude vyprávět a své fotografie promítat účastník expedice Dušan Trávníček.

9. 12. 2021 od 18 hodin
Všude dobře? Tak co doma!
7 kontinentů, skoro 7 let na cestách, přes 70 zemí světa.
Přednáší Tomáš Grim

Jak ten koktejl vzpomínek uspořádat? Podle abecedy od Antarktidy po Zimbabwe? Podle podnebí, jídla, zvyků, přírodních a kulturních pozoruhodností?
Nechme se společně překvapit, jak to dopadne…

Spaní pod širákem v Lotyšsku. Foto Tomáš Grim

Tahiti není jen kýčovitá exotická romantika. Foto Tomáš Grim

Rajská zátoka v Antarktidě – poslední skutečná divočina planety. Foto Tomáš Grim

Kamerunská jízda je bezpečí samo. Foto Tomáš Grim

16. 12. 2021 od 18 hodin
FINSKO – nejšťastnější země světa
Nekonečné lesy a jezera vám vlezou na mozek... Pročistí ho!
Přednáší Tomáš Hájek

Lesy a jezera, kam dohlédnete, to je typická krajina jižního Finska. Finsko je nejzalesněnější zemí Evropy, takže kde jinde si v lese dokonale vyčistit hlavu než právě ve Finsku? A to v jakémkoliv ročním období! Čistá příroda jistě přispívá k tomu, že Finové jsou dnes prý nejšťastnějším národem na světě. Čím to je? A čím nám Finové mohou být vzorem?