Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Pernštejnské ženy a Evropa

Od 19. 5. do 12. 10. 2021, 2. patro pardubického zámku, vstupné 80 Kč
Východočeské muzeum v Pardubicích a Univerzita Pardubice představují na Zámku Pardubice novou výstavu evropského významu. Jmenuje se Pernštejnské ženy a Evropa a svou premiéru měla loni v sále Rady Evropy ve Štrasburku. Výstava ukazuje, jak novověké šlechtické ženy – příslušnice rodu Pernštejnů – přispívaly k formování evropské kulturní identity.
Poslední generace Pernštejnů, rodu neodmyslitelně spjatého s pardubickým zámkem, byla evropským rodem s příbuzenstvem rozesetým od Pyrenejí, přes Itálii až po Prahu. Díky těmto vazbám se Pernštejnský palác v Praze stal významným centrem, odkud do českého prostoru pronikaly kulturní vlivy románského Středomoří. Šlo přitom nejen o tzv. vysokou kulturu, tedy literaturu, hudbu či výtvarné umění, ale i o záležitosti každodenního života jako je gastronomie anebo móda.
Součástí výstavy jsou repliky historických oděvů z 16. století, které vytvořila Martina Hřibová. Návštěvníci uvidí šaty Jany z Pernštejna, svrchní oděv královny Anny Habsburské zvaný galerilla, českou a německou variantu španělské módy či například tehdy módní obuv na vysoké platformě. Předlohou pro korkovou obuv potaženou brokátem zvanou chapines byl artefakt, který se nachází v kolekci londýnského Victoria and Albert Museum. U tvorby svrchního španělského dvorského oděvu zvaného galerilla byl předlohou portrét královny Anny z roku 1570.

Výroba parfému a oblékání interaktivně
Nejen dětem je určena zážitková část výstavy. Vyzkouší zapeklitosti oblékání tehdejší módy, náročnost psaní dobovým písmem nebo výrobu parfému. Do vztahů mezi jednotlivými příslušníky rodu proniknou v aktivitě nazvané Pernštejnský salon.
Výstava je součástí programu 500 let renesance ve východních Čechách.

Doprovodné program:
Komentovaná prohlídka výstavy Pernštejnské ženy
16. 6. 2021 v 16 h, 2. patro Zámku Pardubice, vstupné 100 Kč
Výstavou vás provede její autor doc. Mgr. Pavel Marek, Ph.D.
Rezervace prohlídek na telefonním čísle 607 034 110 nebo e-mailu rezervace@vcm.cz.

Komentovaná prohlídka a divadelní okénko do pernštejnské doby
20. 6. 2021 od 14 h a od 16 h, 2. patro Zámku Pardubice, vstupné 100 Kč
Výstavu lze projít v tichosti, zadumaně a bez komentářů okolí. My jsme si pro vás připravili pravý opak. Martina Hřibová se obleče do dobového kostýmu a provede vás výstavou s bohatým výkladem k exponátům vztahujícím se k odívání. Jako třešinku na dortu shlédnete vtipnou divadelní hru o rodinném životě, ukazující dobové názory na postavení mužů a žen ve společnosti. Ta je proložena ukázkami panující španělské módy 16. století a jejího přijetí v českých zemích. Dialogy jsou založeny na dobových písemných pramenech, například dopisu Polyxeny z Pernštejna o nedostatečné výbavě její neteře.
Nutná rezervace na telefonním čísle 736 519 016 nebo e-mailu podrouzkova@vcm.cz. Prohlídka od 14 hodin už je plně obsazena! Děkujeme za Váš velký zájem.

Komentovaná prohlídka výstavy Pernštejnské ženy a Evropa
26. 8. 2021 v 16 h, 2. patro Zámku Pardubice, vstupné 100 Kč
Výstavou vás provede její autor doc. Mgr. Pavel Marek, Ph.D.
Rezervace prohlídek na telefonním čísle 607 034 110 nebo e-mailu rezervace@vcm.cz.

Komentovaná prohlídka výstavy Pernštejnské ženy
12. 10. 2021 v 16 h, 2. patro Zámku Pardubice, vstupné 100 Kč
Výstavou vás provede Martina Hřibová
Nutná rezervace na telefonním čísle 736 519 016 nebo e-mailu podrouzkova@vcm.cz

Oděvy pernštejnských žen
Přijetí španělské manýristické módy v Čechách v druhé polovině 16. století
12. 10. 2021 v 18 hodin, přednáškový sál, vstupné 50 Kč
Přednáší doc. Ing. Martina Hřibová, Ph.D.

Rezervace