Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Jiří Bárta a jeho Bach

30. září 202119:00 - 20:00

Společenský sál Zámku Pardubice

"Pardubické hudební jaro na podzim“ bude pokračovat koncertem charismatického violoncellisty Jiřího Bárty ve Společenském sále Zámku Pardubice.

Fenomenální violoncellista Jiří Bárta vstoupil na hudební scénu na přelomu 90. let a brzy se dostal do mezinárodní ligy předních světových violoncellistů.
Po skvělém uvedení kompletu Beethovenových sonát na „podzimním“ PHJ 2020 přichází nyní s dalším titánským projektem, jímž je soubor šesti Bachových suit pro sólové violoncello. Každý koncert s takovýmto programem představuje vypjatý, technicky i interpretačně nanejvýš náročný sólistický výkon. Souborně v rámci jednoho koncertu hrají Bachovy suity jen ti nejlepší světoví violoncellisté. Bárta k suitám přistupuje jako k jedinému a nedělitelnému celku. „Vzpomínám na chvíli, kdy jsem před lety hrál komplet poprvé. Bylo to jako zjevení: jednotlivé suity se mi zpodobnily v dokonalém tvaru jako symfonie o šesti větách, jako příběh života o šesti kapitolách; naprosto logická a prokomponovaná skladba.“ Na zámku v Pardubicích bude hrát Jiří Bárta na barokní violoncello se střevovými strunami, podle jeho vyjádření se tím přiblíží pravděpodobné originální podobě, namísto expresitivy, obvyklé u interpretů předchozích generací, bude celkové vyznění Bacha spíše meditativnější.

Josef Krečmer, umělecký ředitel a dramaturg MF Pardubické hudební jaro

Vstupenky: ticketportal.cz/event/Jiri-Barta-a-jeho-Bach