Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

10 let od otevření krytu civilní obrany

14. srpna 202110:00 - 11:00

kryt civilní obrany

Právě deset let je tajemný kryt civilní obrany na Zámku Pardubice přístupný veřejnosti. Výročí oslavíme ve spolupráci s Military klubem Ostřešany speciálním programem.
Přijměte pozvání do tajného krytu, který byl vybudován v době studené války v zámeckém valu. V případě útoku nepřítele nebo zasažení města radioaktivním spadem mělo z jeho podzemních prostor krajské velitelství civilní obrany řídit záchranné práce.

Akce začíná v 10 hodin programem pro děti, které zažijí „branný den“. Vyzkouší si práci velitelského štábu, radiometristy, spojaře i příslušníka odmořovací čety. Dozví se, jak kryt chránil proti radiaci i jakou sílu měly atomové pumy.
Ve 13 a 15 hodin jsou připravené zážitkové prohlídky, při níž uvidíte jednotlivé příslušníky krajského velitelského štábu civilní obrany při práci. Prohlédnete si dobové vybavení a zjistíte, jak to bylo s výstavbou této unikátní stavby. Military klub Ostřešany bude mít po celý den před bojovým vchodem své ležení, kde představí pozorovatelny civilní obrany s 3D modelem objektu, zbraně a dobové přístroje.

Na akci je vstup zdarma. Z důvodu omezené kapacity prohlídek je nutné si předem rezervovat vstupenky na e-mailu rezervace@vcm.cz nebo na telefonním čísle 607 034 110.

Kostýmované prohlídky ve 13 a 15 hodin už jsou plně obsazené! Děkujeme za Váš velký zájem.

Místa jsou už jenom na dětském programu branný den od 10 hodin.

Rezervace