Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Besedy o koních s odborníky

Šestnáctispřeží kladrubských běloušů

V letošním roce jsou Pardubice nositelem prestižního titulu Evropské město koní. Magistrát se svými partnery, mezi které patří i Východočeské muzeum, připravilo celou řadu akcí s tématikou jezdectví, dostihového sportu a chovu koní. Součástí projektu jsou i podzimní přednášky organizované Magistrátem města Pardubic a Východočeským muzeem
Vstup na všechny přednášky je zdarma.

Martina Růžičková, Soňa Froňková a Jana Nová: Dámy od koní
Zrušeno20. 10. od 18 h, Společenský sál radnice – přednáška přesunuta na 3. 12.
Beseda s trojicí žen, které své životy zasvětily koním: Ředitelkou Střední školy dostihového sportu a jezdectví a startérkou Velké pardubické Ing. Soňou Froňkovou, majitelkou dostihové stáje, trenérkou a žokejkou Martinou Růžičkovou a bývalou jezdkyní Janou Novou. Besedu moderuje Jakub Malý.

Více na www.pardubice.eu/o-pardubicich/pardubice-evropske-mesto-koni-2020

Francesco Kinský: Kinští osobně a koně kinští
29. 9. od 18 h
, přednáškový sál Východočeského muzea
Francesco Kinský dal Borgo vystudoval magisterské studium (Msc) na Wageningen University v Nizozemsku a poté pracoval v Miláně a v Bruselu, než se rozhodl trvale zapojit do rodinné společnosti Kinský dal Borgo, a.s. Od roku 2012 žije s rodinou v České republice. Stejně jako jeho předkové a sestra Eleonora je velkým milovníkem koní a nadšeným jezdcem. V současné době organizuje vlastní parforsní hony v Chlumci nad Cidlinou. Přednášku moderuje Lenka Gotthardová.

Lenka Gotthardová a Jan Navrátil: Chov koní v České republice
22. 9. od 18 h
, Společenský sál radnice
Přednáška dvou prestižních odborníků věnující se současnému stavu a perspektivám chovu koní u nás.
Ing. Lenka Gotthardová je bývalá ředitelka Národního hřebčína Kladruby nad Labem, stávající starostka Obce Kladruby nad Labem, autorka řady odborných publikací, vysokoškolská pedagožka, předsedkyně Svazu chovatelů koní Kinských a viceprezidentka Asociace svazů chovatelů koní.
Ing. Jan Navrátil je dlouholetý vysokoškolský pedagog na ČZU v Praze, autor četných odborných publikací a článků, chovatel arabských koní, spoluzakladatel Svazu chovatelů Shagya-arabů a předseda Společnosti pro orbu koňmi.


Jiří Machek: Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem jako součást světového dědictví
15. 9. od 18 h, Společenský sál radnice
Přednáška stávajícího ředitele Národního hřebčína Kladruby nad Labem, za jehož působení byl původní císařský hřebčín v letech 2014-2015 opraven a v roce 2019 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.
Ing. Jiří Machek pochází z Kladrub nad Labem. Od roku 2002 je členem Rady plemenné knihy starokladrubského koně; ředitelem Národního hřebčína Kladruby nad Labem od roku 2013; v minulosti se účastnil jezdeckých soutěží, především ve všestrannosti.
Starokladrubští bělouši

Starokladrubští bělouši

Hříbě starokladrubského bělouše

Hříbata starokladrubského bělouše