Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Tábor lidu na Kunětické hoře

Východočeské muzeum v Pardubicích připravilo na 29. srpna netradiční akci. Komponovaným programem chce připomenout významné 150. výročí od slavného táboru lidu na Kunětické hoře, kde se v roce 1869 sešlo více než třicet tisíc lidí.

Vzpomínkový průvod vyjde 29. srpna 2019 v 15 hodin od brány Zámku Pardubice. Průvod v krojích i bez nich se bude ubírati okolo slepého ramene Labe přes Brozany a Ráby až pod Kunětickou horu. Přírodovědci Východočeského muzea v Pardubicích účastníky cestou obeznámí s krajinou, zvířaty a rostlinami, které bylo možné v těchto místech před 150 lety najít nebo naopak je naši předkové ještě neznali.
Přibližně v 17 hodin na louce pod Kunětickou horou promluví osvědčení řečníci. Poté bude shromáždění rozpuštěno okresním hejtmanem.

Cyklistické banderium (coby náhrada za jezdce na koních) vyjede od Zámku Pardubice v 16 hodin a dohoní skupinu rolníků a občanů až pod Kunětickou horou.

Setkání lidí na Kunětické hoře bylo součástí rozsáhlého protestního hnutí, které žádalo pro český národ stejné postavení, jaké si vydobyli Maďaři při rakousko-uherském vyrovnání 1867.
Úřady tábor lidu povolily až na třetí pokus, když z jeho programu zmizely všechny zmínky o řešení českých státoprávních požadavků. I když se nesmělo mluvit o tom, proč lidé na táboru lidu jsou, všichni věděli, proč tam doopravdy přišli. Odmítnutí umírněných českých požadavků hýbalo celým národem.

Tábor lidu na Kunětické hoře