Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Přírodovědné a cestopisné přednášky - podzim 2019

07. listopad - 12. prosince 201918:00 - 19:00

přednáškový sál

Přednášky jsou doplněny barevnou obrazovou projekcí a začínají vždy ve čtvrtek v 18 hodin v přednáškovém sále Východočeského muzea na velkém nádvoří Zámku. Jednorázové vstupné 40 Kč, předplatné na celý cyklus 20 přednášek 400 Kč.

7. 11. v 18 hodin, přednáškový sál
Za krásami středozápadu KANADY
Povídání z cesty osmi dlouholetých přátel od západního pobřeží Kanady přes Skalisté hory až na prérie.
Zažili jsme drsný Pacifik, vypravili se za velrybami, šplhali k horským velikánům s ledovci, kochali se barvou jezer a sílou vodopádů, přežili rafting v peřejích, uchvátily nás indiánské pow-wow i nejslavnější kovbojské rodeo.
Přednáší Valerie a Tomáš Wágnerovi

14. 11. v 18 hodin, přednáškový sál
KOSTARIKA
Ráj hmyzu a orchidejí
Povídání o putování křížem krážem pestrobarevným rájem Kostariky od východního pobřeží skrze tropické pralesy, podél pacifického pobřeží a zase zpět přes středoamerické Kordillery. Expedice byla zaměřena především na poznávání druhové rozmanitosti Kostariky a hledání tamních orchidejí. Cestovatelé se však dočkali dalších pár nezapomenutelných a neočekávaných setkání.
Přednáší Jaroslav Porš

21. 11. v 18 hodin, přednáškový sál
Krásy jižní ITÁLIE

Putování po nejzajímavějších místech střední Apulie a severní Basilicaty.
Přístavní město Trani s katedrálou San Nicoly Pellegrina, monumentální hrad Castel del Monte, středověké Melfi s normanským hradem nad městem, pitoreskní horské obce Castelmezzano a Pietrapertosa pod skalními útesy, Metapontum s památníkem Pythagorovy věty, okouzlující Matera zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO podobně jako Alberobello s čtvrtí domků „trulli“, středisko Bari s hrobem sv. Mikuláše a jiné zajímavosti.
Přednáší Jaromír Novák

28. 11. v 18 hodin, přednáškový sál
Hříšně chutná VÍDEŇ
Kulinářský ráj všech gurmánů
Kdyby lidé na celé planetě volili hlavní město gastronomie, Vídeň by stoprocentně byla žhavým kandidátem. Vždyť v jejích restauracích, cukrárnách a kavárnách se to delikatesy jen hemží. Navíc metropole na Dunaji produkuje na svých vinicích vlastní víno, které získává stále více příznivců. Pavla Apostolaki vás zavede do nejzajímavějších gastronomických podniků, představí vám nejlepší pochoutky a seznámí vás s gastronomickými zvyky Vídeňanů.
Přednáší Pavla Apostolaki

5. 12. v 18 hodin, přednáškový sál
MAROKO a MAURETÁNIE
Pořádek a chaos
Maroko a Mauretánie, dvě africké země, sousedi, které jsou však naprosto rozdílné. Přestože se Mauretánie zmítá mezi chaosem i nepořádkem, dokáže nabídnout nádherné perly a neskutečné zážitky. Oko Afriky je jedním z nich, starobylé knihovny v Chinguetti další a na čtrnáctihodinovou jízdu v nákladním vagonu vlaku s rudou nikdo jen tak nezapomene. Maroko oproti tomu nabízí luxus, nádherné památky i fungující infrastrukturu. Jména jako Tanger, Marakéš nebo Sahara vzbuzují představu Orientu v jeho nejčistší podobě. Trvalo mi přes čtyřicet dní obě země projet, je za mnou více jak šest a půl tisíce kilometrů strávených ve vlaku, v autobuse, v džípu, stopováním u silnice, hikováním v horách nebo popíjením stovek (možná tisíců) skleniček berber whisky. O tom všem je toto povídání.
Přednáší Jiří Kalát

12. 12. v 18 hodin, přednáškový sál
BRUNEJ – zelené srdce Bornea
(Nejen) zoologicky laděné povídání o dvouměsíčním pobytu v brunejské džungli
Povídání o přírodě Bruneje a zejména národním parku Ulu Temburong, jednom z nejzachovalejších částí pralese na ostrově Borneo. Dozvíte se např. jak se chytá největší asijský štír, že i žáby a ještěři umí "lítat", kdo v brunejské džungli štěká jako pes, jak to chodí na jedné z nejlépe vybavených terénních stanic v tropické Asii, jak loví potomci místních domorodců nebo jak na nosatých opicích vydělávají Brunejci.
Přednáší Ondřej Machač