Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Mezinárodní den archeologie 2019

19. října 201910:00 - 17:00

areál pardubického zámku a příhrádek

Pardubičtí muzejníci a památkáři se opět společnými silami pustí do oslav Mezinárodního dne archeologie. Celodenní program v na Zámku Pardubice a přilehlém Příhrádku letos nahlédne Archeologii pod pokličku - tématem letošních oslav je Obživa, výroba a směna v miulosti. Jak se lidé živili od nejstarších období pravěku až po středověk? Co vše se za tu dobu proměnilo? Jak moc se jejich způsob života lišil od našeho?

Lukostřelba a tetování

Na pardubickém Příhrádku je od 10 do 16 hodin připraven program pro všechny věkové kategorie. Ti nejmenší si zahrají na pravěké umělce a prstovými barvami budou vytvářet jeskynní malby. Větší děti se zabaví v keramické dílně. Pravěké tetování si na vlastní kůži mohou vyzkoušet návštěvníci všech věkových kategorií. Po celý den budou otevřena stanoviště z různých období pravěku, kde návštěvníci nejen uvidí odlišné způsoby zajištění pravěké obživy, ale budou si je moci i vyzkoušet. Jako například lukostřelbu či mletí obilí.

15 hodin - přednáška Jany Řehounkové O pokladech doby bronzové

16 hodin - závěrečná diskuse s názvem Vše, co jste chtěli vědět o archeologii, ale báli jste se zeptat, která nabídne jedinečnou příležitost pokládat otázky pardubickým archeologům.

Pravěká kuchyně i prohlídky expozice

Zámecký parkán provoní od 10 do 16 hodin pravěká kuchyně – návštěvníci uvidí pečení placek, mletí obilí, vaření piva i udržování ohně. Nebudou chybět ukázky bojových technik barbarů, zbraní i pravěkých nástrojů nebo výroba mincí.

11 hodin a 13 hodin - komentované prohlídky v archeologické expozice Proti proudu času

Mezinárodní den archeologie (MDA) je oslavou archeologie a nadšení z objevování. Archeologické organizace po celém světě nabízejí program a aktivity návštěvníkům všech zájmů i generací. Koná se od roku 2011 vždy třetí sobotu v říjnu. V České republice se archeologové připojili k oslavám poprvé v roce 2013.

Mezinárodní den archeologie 2019