Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Pernštejn(l)ove 2017

Léto na pardubickém zámku bude opět ve znamení lásky. Východočeské muzeum ve spolupráci se sdružením NaEx pořádá 2. ročník divadelního open air festivalu Pernštejn(l)ove.
Záštitu nad festivalem se převzala Miluše Horská, senátorka za Pardubicko, Přeloučsko a Chlumecko a finanční podpory se ujaly EOP Opatovice, a.s., Město Pardubice, Ministerstvo kultury.
Vstupenky koupíte v pokladně Zámku Pardubice, Infocentru a v síti Ticketportal. Jednotlivé vstupné na jedno představení je 100 Kč (vyjimka Cyrano 2. 8. od 21 h - 200 Kč), permanentka v předprodeji 400 Kč a na místě 500 Kč. Děti a mládež do 15 let vstup grátis.
DIVADELNÍ PROGRAM Slavnostní zahájení festivalu
Středa 2. 8. od 21 h – nádvoří zámku
CYRANO – MDS Cyrano České Budějovice
režie: Kateřina Studená. Rostand, V. Adamčík, F. Šinkner: Cyrano Nesmrtelný příběh lásky, naděje a odhodlání v jedinečném muzikálovém zpracování. Nadčasové dílo se stalo předlohou pro mnoho uměleckých adaptací - v Českých Budějovicích se k nim přidává původní muzikál Cyrano. Představení vidělo od března 2016 více než přes 7000 diváků. Muzikál též získal několik ocenění včetně ceny za režii či ceny za libreto a hudbu. Spojení melodické hudby Vojtěcha Adamčíka a nadčasových textů Filipa Šinknera okouzlilo mnohé návštěvníky a přimělo je vrátit se do hlediště i několikrát za sebou.
V hlavních rolích vystupují známí i začínající divadelní herci a zpěváci - Radomír Švec, Tomáš Vávra, Lucie Pragerová, Markéta Láchová, Lukáš Randák, Otomar Novotný a Jan Mrkvička. trailer: www.youtube.com/watch?v=fnTyV8AceDE


Čtvrtek 3. 8. od 18 h – nádvoří zámku
Q10 Hradec Králové – R+J
autoři: Shakespeare, Dos Santos, Huml Překvapivá úprava Shakespearova Romea a Julie. Inscenace s akrobatickými a novo-cirkusovými prvky (triky na šálech a kruhu). Soubor Q10 zasadil hru do nového kulturního kontextu, tj. do Brazílie, a rozhodl se připojit bojové umění Capoeira jakožto určující akrobatický prvek. Pohybově neuvěřitelně vybavený soubor, který je zároveň herecky vyzrálý, nabízí strhující podání boje mezi Monteky a Kapulety. Nikdo nechápe proč je zášť tak velká. Nikdo nikdy nezjistil, proč došlo ke konfliktu obou rodů. Pokoušíme se vypátrat příčinu tak strašné nenávisti, kterou zastaví jen smrt…? Z jaké „staré zášti“? A má vůbec jakákoli zášť hodnotu lidských životů?
Divadlo Q10 tuto látku uchopilo z pohledu afrobrazilského umění Capoeira a dalších kulturních vlivů jihoamerického kontinentu jako jsou rituály, tance a náboženství (maculele, samba de roda, candomble) a samozřejmě i vliv kultury evropské (portugalští konkvistadoři, katolická církev). A stejně jako nenávist, tak se i příběh milenců z Verony mohl a může odehrát v jakémkoli čase a kdekoli na světě.
Cena za inscenaci z festivalu Audimafor 2017.


Čtvrtek 3. 8. od 21 h – zámecký rondel
My dva a Beatles
Režie: Josef Jan Kopecký, autoři: Mark Stanfield, Dominik Bartoš
Jevištní adaptace filmu Ať žijí Beatles.
New York 1976. Zatímco Paul McCartney přijíždí do New Yorku, aby zde odehrál několik vyprodaných koncertů s Wings, celé město je poblázněné spekulacemi o obnovení Beatles. John Lennon se izoloval od světa. Šest let po hořkém rozchodu Beatles nyní přijíždí Paul na nečekanou návštěvu k Johnovi. A společně si pohrávají s myšlenkou na obnovení legendy. Pro svět připravují největší hudební šok všech dob… Příběh podle skutečné události po všechny fanoušky Beatles! Nebo pouhopouhá fikce? Inscenace sklidila úspěch na celostátní přehlídce studentských divadelních souborů Mladá scéna. Na festivalu Audimafor 2017 získali herci Matyáš Cibulka a Dominik Bartoš cenu za své herecké výkony.


Pátek 4. 8. od 18 h – Rytířský sál
DS Kroměříž – VERONIČIN POKOJ

režie: Ladislav „Láry“ Kolář, autor: Ira Levin Příběh, u kterého není do poslední chvíle jasné, co vlastně sledujete. Sci-fi fantazii? Ďábelsky vykonstruovaný vtip? Temný psychologický thriller? Autorem je americký spisovatel Ira Levin, který je podepsán pod děsivými příběhy jako Rosemary má děťátko nebo Stepfordské paničky. Veroničin pokoj je mrazivý příběh, který se na českých jevištích objevil teprve loni. Kroměřížský soubor po právu získal za své nastudování mnoho cen. Rozhodně se můžete těšit na skvělý zážitek, tentokrát navíc umocněný bezprostředním kontaktem díky uvedení v aréně.


Pátek 4. 8. od 21 h – nádvoří zámku
Do Houslí – VÝROČÍ

scénář a režie: Michaela Doleželová a Roman Vencl Komedie, ve které se všichni poznáte. Manželé Helena a Jan Lexovi slaví pětadvacáté výročí společného manželského života. Při té příležitosti si uspořádají romantickou večeři a připomínají si společně prožité chvíle – seznámení, první schůzku, narození prvního dítěte, ale také nevěru…apod. Roman Vencl (šéf olomoucké činohry) a Michaela Doleželová (Městské divadlo Zlín), rodáci z Pardubic se vrací na místo činu se svou autorskou komedií.


Pátek 4. 8. od půlnoci – zámecký rondel
Divadelní soubor Děvčátko a slečny – UŠUBRANÁ

režie: Jarka Holasová, inscenace je složená z lidových lechtivých textů Erotická poezie, která zaskočí svou přímočarostí. Oceněná inscenace na mnoha festivalech. Ach jo, vzdychnou mnozí, zase ten folklór. Po chvíli ale nabere text na nečekané šťavnatosti a od Janíčka
prevozníčka se dostaneme k výrazům z oblasti sexuálních praktik, jež se nesluší vyslovovat, natož pak tisknout.Jenže ty dvě milé dívky s šibalským úsměvem si počínají tak nevinně, že publikum naprosto
dostanou. Nejtvrdší výrazy v jejich ústech změknou, ba přímo zněžní. Vulgarita přestává být vulgární a pokorně se vrací do patřičných mezí lidové poezie. Obě dívky navíc mezi sebou rozvíjejí detailní mimoslovní rivalitu a o tom, co dokážou zahrát hráběmi, ani nemluvě. Nádherný zážitek.


Sobota 5. 8. od 18 h – nádvoří zámku
DS Zdobničan, Vamberk – TURECKÁ KAVÁRNA

režie: Alena Joachimstahlerová, autor: Robert Thomas Tři komické příběhy s detektivní zápletkou. Jak souvisí prostředí útulné pařížské kavárničky a zločin? Odpověď vám dají tři krátké krimikomedie francouzského dramatika Roberta Thomase v překladu Jana Cimického. Postavy, které jsou v povídkách znázorněny, jsou plné humoru a člověčenství. Překvapivá pointa vás nemine.


Sobota 5. 8. od 21 h – nádvoří zámku
Divadlo Exil, Pardubice – KUŘAČKY A SPASITELKY

režie: Ladislav Špiner, autor: Vodka, cigarety, knihy a zmařené sny. Komedie. Tři sestry v době babyboomu, internetových seznamek, pracovních kariér a ezoterních kurzů Jak být sebevědomou ženou. Chtěly by spasit svět nebo alespoň samy sebe v kraji, kde modré lišky dávají dobrou noc, a štěstí přeje průměrným. Režie herec Východočeského divadla a držitel Thálie Ladislav Špiner.