Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Pardubická muzejní noc 2017

Areál pardubického zámku, 19.5.2017 17:00 - 23:00
Výjimečná příležitost prohlédnout si muzea, galerie a další objekty v netradičním nočním čase se naskytne návštěvníkům v rámci Festivalu muzejních nocí. Vstup do objektů zdarma. Pardubická muzejní noc 2017 se koná pod záštitou primátora města Pardubic Martina Charváta Akce se zúčastní: Východočeské muzeum v Pardubicích – Zámek Pardubice, Východočeská galerie v Pardubicích, Galerie města Pardubic, Výstavní prostor Mázhaus, Krematorium Pardubice, Museum Rosice nad Labem


Východočeské muzeum v Pardubicích – Zámek Pardubice
www.vcm.cz
17:00 Zahájení na velkém nádvoří Zámku Pardubice
17–23:00 Prohlídka vybraných expozic a výstav VČM, rytířských sálů, kaple Tří králů, vyhlídka na zámecké věži a pozorování hvězd dalekohledem Doprovodné programy během večera a noci:
17.15–18:00 Komentovaná prohlídka výstavy Tak jsme žili ve 20. století
18:00 Koncert ZUŠ Polabiny v zámecké kapli
19:00 Komentovaná prohlídka výstavy Táhni, … ale vrať se!
17–20:00 Restaurátorská dílna pro děti
17–23:00 Výstava historických vozidel na nádvoří zámku
20.30, 21.30 a 22.30 h Vystoupení herců divadla Exil s písničkami z kabaretu Mravnost – marnost na malém nádvoří Retro občerstvení v podání Lokálky – českých potravin Program Východočeského muzea je součástí akce OMG - Otevřená muzea a galerie
Partnery při letošní Pardubické muzejní noci jsou: Divadlo Exil, Wartburg veterán klub, Veterán Klub Pardubice


Východočeská galerie v Pardubicích
www.vcg.cz
Muzejní den a noc u příležitosti OMG a Mezinárodního dne muzeí VČG připravila širokou škálu workshopů a doprovodných programů, jejíž koncepce vychází z rozmanitého zpracování fotografie. Inspirací se pro nás stane výstava Černobílé světy Luďka Vojtěchovského, probíhající v galerijních prostorách na zámku. Návštěvníci si během celého dne vyzkouší práci s camerou obscurou a následné vyvolávání černobílých fotografií, poté společně objevíme tajemství fotogramů a light artu. V pozadí nezůstane ani speciální výtvarná technika nazývaná Strukáž, která se oproti předchozím principům realizuje v běžném světlém prostředí. Jedná se o kreativní proces, jehož výsledky nelze identicky opakovat, vše záleží pouze na náhodě. Uvedené workshopy budou dále doplněny projekcí filmu o Gerhardu Richterovi – Painting a In der Werkstatt, který prostřednictvím spolupráce s Národní galerií v Praze navazuje na velkolepou výstavní retrospektivu Gerharda Richtera, vycházející z koncepce 20. výročí podepsání Česko-německé deklarace. Od 10 do 23 h bude vstup do galerie zdarma. Předpokládaný harmonogram: Dům U Jonáše 10:00–12:00 workshop Light art (primárně určený pro školní kolektivy)
12:00–13:30 workshop Camera obscura (primárně určený pro školní kolektivy)
14:00–15:30 workshop Fotogramy (primárně určený pro školní kolektivy)
16:00–17:30 projekce filmu Gerharda Richtera
17:00 zpřístupnění prací výtvarného studia (kurzy pro dospělé pod vedením V. Boučka)
17:30–19:30 workshop věnovaný Strukáži
19:30–20:30 workshop Camera obscura
20:30–22:00 workshop Fotogramy
22:00 – 23:00 workshop Light art Zámek 3 19:00 Hudební vystoupení posluchačů Konzervatoře Pardubice Galerie města Pardubic
www.gmpardubice.cz
17:00-18:00 Dětské divadlo Malý Mikuláš
Trilodivadlo venku na Příhrádku aneb divadelní představení podle knihy Mikulášovy patálie (autor René Goscinny) v podání dětí z kmene Trilobit působící pod Ligou lesní moudrosti v Cholticích. Mikuláš by chtěl po tatínkovi, aby mu koupil nové kolo. Jeho podmínky však nejdou lehce překonat. V průběhu představení se musí spolu se svými kamarády vypořádat s těžkou písemkou z matematiky, s nerudným dohlížitelem Polívkou a s pedantským školním inspektorem. Ke slovu přijde i ruleta. Zda pomůže Mikulášovi ke kolu pilná práce, kamarádi nebo jen pouhá náhoda, uvidíte v naší písničkové komedii. 21:30–24:00 Saxofon a zpěv v rytmu swingu
KKK Jazz trio se saxofonistou Ivanem Klečkou a zpěvačkou Karlou Kotarovou nabídne známé swingové melodie českých i světových písní a šansonů čtyřicátých až sedmdesátých let pod taktovkou kapelníka Jiřího Kožnara. 17–23:00 Palačinky na zub
Na Příhrádku zajistí čerstvé občerstvení pro milovníky slaných i sladkých chutí Palačinkárna na kolečkách. Mázhaus
www.mazhaus.eu
17–23:00 Prohlídka výstavy Víkendové malování, kterou vystavuje skupina šesti vystavovatelů – Šestet. Autorky výstavy předvedou návštěvníkům své techniky v malování.
Krematorium
www.smp-pce.cz
18–21.30 Zájemci si v této době prohlédnou velkou a malou obřadní síň a dnes již nepoužívané kremační pece, které jsou součástí staré části budovy krematoria. Prohlídky budou komentovat zaměstnanci krematoria.
Nová spalovací zařízení budou pro veřejnost uzavřena.
Další zajímavostí bude projekce význačných pardubických osobností, které během svého života vykonali pro město a společnost mnoho dobrého.
Návštěvníci si prohlédnou i expozici o historii a vzniku této jedinečné kulturní památky. Zdarma budou k dispozici materiály, které přibližují příběh pardubického krematoria nebo seznamují s životem architekta Pavla Janáka.
Museum Rosice nad Labem
www.pshzd.cz
Doprovodný program
– osvětlení vnějšího prostranství stabilním motorem Slavia
– drobné občerstvení v motorovém voze M131.2053
– provoz zahradní železnice LGB
parní stroj Michala Malinovského
– v 19:00 komentovaná ochutnávka kvalitních moravských vín pana Horáka z Choltic
Jízdy historického trolejbusu na trase Dubina sever – Drážka – nám. Republiky – Masarykovo nám. – nádraží – Polabiny Sluneční a zpět.
Odjezdy Dubina, sever:
Odjezdy Polabiny, Sluneční:
Jízdy historického autobusu Karosa B731 na trase Dubina, sever – Drážka – nám. Republiky – Masarykovo nám. – nádraží – Polabiny – Rosice n. L. nádraží (pěšky do Musea jen 50 m)
Odjezdy Dubina, sever:
Odjezdy nádraží Rosice (Museum):
Podrobné jízdní řády uvedeny na www.motoracek.cz