Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Den archeologie

Expozice archeologie, 20.10.2017 16:00

Vydejte se Proti proudu času ve stejnojmenné archeologické expozici Východočeského muzea v Pardubicích. V pátek 20. října od 16 hodin muzeum pořádá zdarma komentovanou prohlídku s archeologem Františkem Kašpárkem. Muzeum se tak připojuje k oslavám Mezinárodního dne archeologie.

Prohlídka se zaměří především na vystavené nálezy z východních Čech. Kromě známého třebosického kozlíka se návštěvníci dozvědí zajímavosti o žernovech, které se vyráběly na Kunětické hoře, zlatých špercích z období popelnicových polí nebo o dovezených předmětech z říše římské. Archeolog Východočeského muzea František Kašpárek si j této příležitosti oblékne i středověký oděv.

Před dvěma lety otevřená expozice vede návštěvníky opravdu proti proudu času od raného středověku a postupně až do paleolitu. Pyšní se originálními archeologickými nálezy i množstvím replik nádob, šperků, zbraní či oděvů. Návštěvníci si expozici užijí nejen očima, ale i rukama. Pozornost je věnována nejen předmětům samotným, ale i metodě jejich získávání. Tu si pak návštěvníci mohou sami „vyzkoušet“ v připraveném prostoru, který simuluje archeologický výzkum.

Mezinárodní den archeologie se poprvé slavil v roce 2011 v USA, rychle pronikl do zahraničí a v roce 2014 se poprvé konal i v České republice.