Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Olympijský park Pardubice na pardubickém zámku

Areál pardubického zámku, 4.8.2016 - 21.8.2016
Zážitky nabitý program Olympijského parku Pardubice se odehrává také v nádherném prostředí Zámku Pardubice.
Východočeské muzeum v Pardubicích připravuje pro program doprovodných akcí divadelní festival, sportovní ukázky a workshopy, koncert a mnoho dalšího. Návštěvníci si mohou kdykoliv během otevírací doby vypůjčit na pokladně pétanque a zahrát si na zámeckých valech nebo v parkánu (pokud se v něm nekoná akce). Mimořádně budou výstavy a část expozic otevřeny také v pondělí 8. srpna. Nepřehlédnutelným znamením jsou olympijské větrníky, které se točí na zámeckých valech a při pohledu od Příhrádku vytvářejí iluzi pěti olympijských kruhů. „Olympijské kruhy představují hlavní olympijský symbol, který je všeobecně známý a srozumitelný. Větrníky v pěti olympijských barvách, které jsme umístili na zámecké valy, po roztočení skládají obraz pěti protínajících se kruhů. Symbolizují svět spojený olympijskou myšlenkou a vítají příchozí návštěvníky zámku,“ vysvětluje ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. „Na zámku jsme navíc propojili kulturu a sport. Návštěvníci se mohou těšit nejen na ukázky a workshopy skateboardingu a lukostřelby, ale i na open air divadelní festival Pernštejn(l)ove, koncert kapely Please the Trees, folkovou Pernštejnskou fortunu. Zahrají si pétanque, vyzkouší regionální produkty na Festivalu chutí, vůní a řemesel,“ upřesňuje program Libánek.

„Chtěli jsme vytvořit hravý a dynamický prvek, který by neustále evokoval pohyb, upozornil na sebe a vzbuzoval úsměv,“ říká o 120centimetrových větrnících autor návrhu a kurátor VČM Ivo Křen. „Samozřejmě jsme mysleli i na energii větru a její přeměnu a vytváření barevných efektů,“ dodává Křen. Veselé větrníky zaujmou i děti či fanoušky selfie fotografií.

Petanque na Zámku Pardubice
Je krásný letní den, přišli jste na pardubický zámek, ale nechce se vám do muzea? Nevadí. Od července si můžete na pokladně muzea během otevírací doby vypůjčit pétanque, najít si klidné místo – třeba na valech nebo v parkánu a pobavit se zajímavou společenskou hrou. V pokladně muzea jsou k dispozici čtyři sady po osmi koulích. Návštěvníci zaplatí za vratnou zálohu 600 Kč, samotná výpůjčka je zdarma.Divadelní festival Pernštejn(l)ove
4. – 7. 8., velké nádvoří, parkán
Více...
Skateboarding na Zámku Pardubice
8. – 11. 8., velké nádvoří
Návštěvníkům chceme nabídnout v prostředí goticko-renesančního zámku nevídanou a překvapivou podívanou a zároveň jim zprostředkovat sledování i vyzkoušení poměrně nového sportovního odvětví. Tajit dech se bude nejen těm, kteří skateboarding na rampě uvidí poprvé na vlastní oči. Kromě exhibice jedné z hvězd českého skateboardingu Marka Čejchana se mohou zájemci těšit na workshopy pro začátečníky i pokročilé, děti i dospělé. Marek Čejchan je mistr České republiky v disciplínách street a ramp, vítěz Českého skateboardového poháru v disciplíně bowl a držitel českého rekordu v seskoku do rampy.
V rámci workshopů mohou zájemci vyzkoušet jízdu v rampě (pouze po písemném souhlasu Prohlášení o jízdě na vlastní nebezpečí, osoby mladší 15 let po písemném souhlasu zákonného zástupce). Jízda bude povolena pouze s ochrannými pomůckami (helma, chrániče na lokty a kolena). Skateboarding se koná pouze za suchého počasí.

Program pro jednotlivé dny:
10:00 – Zahájení programu a první exhibice (cca 15 minut) - 8. 8. zahájení v 11 h!
11:00 – 12:30 – Workshopy pro veřejnost
13:00 – Exhibice
14:00 – 15:30 – Workshopy pro veřejnost
16:00 – Exhibice
17:00 – 18:30 – Workshop (nekoná se 10. 8.)
19:00 – Závěrečná exhibice

Lukostřelba
9. – 11. 8., parkán
Program lukostřelby je připraven ve spolupráci s klubem Kentaur – Pardubice. Prezentace se koná každý den od 9:00 do 16:00 a nabídne ukázky a zkušební výstřely pro veřejnost.
V úterý 9. 8. od 14 do 16 h budou přítomni nevidomí lukostřelci včetně osoby, která je při střelbě obsluhuje. Veřejnost uvidí ukázku a může vyzkoušet výstřely výbavou pro nevidomé lukostřelce, tj. poslepu.

Pa.Le.Ťá.Ci vs. Česká republika
12. 8. od 17.30 h, velké nádvoří
Hokej na divadle, divadlo v hokeji! Improvizační utkání dvou týmů v divadelních improvizacích na vaše témata v kategoriích, jejichž výběr určuje neústupný rozhodčí. Vy rozhodujete, kdo lépe improvizoval a kterému týmu dáte bod.
Please the Trees
13. 8. od 19.30 h, velké nádvoří
Více...

Festival chutí, vůní a řemesel
12. – 14. 8., velké nádvoří, parkán, valy
Bohatý program, kde se kromě ochutnávání tradičních dobrot, bude moci veřejnost také aktivně zapojit! Prostředí zámku nabídne nejen pochutiny a šikovné ruce turistické oblasti Pardubicko, bohatství Železných hor nebo Královehradeckého kraje. Provoněné a tvořivé dny budou doplněny zajímavým programem. Více na www.kcpardubice.cz/Program/1651/festival-chuti-vuni-a-remesel.html

Pernštejnská fortuna
19. – 21. 8. od 18.30 h, velké nádvoří zámku
Více...

Koncert Pernštýn - Ludmila - Suk
20. 8., ve 14 h a v 15 h, kaple Tří králů