Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Krajské dožínky 2016

Pardubický zámek, 25.9.2016 - 26.9.2016

ZÁMEK PARDUBICE, 25. 9. 2016 od 13 do 17 hodin, 26. 9. 2016 od 8.30 do 12 hodin, vstup zdarma
Tradice a řemesla v prezentaci středních škol Pardubického kraje – pořádá Pardubický kraj ve spolupráci s Východočeským muzeem a středními školami Pardubického kraje

PERNŠTÝNSKÉ NÁMĚSTÍ, 25. 9. od 11 h do 19 h
Den zemědělců, potravinářů a venkova Pardubického kraje
Společné oficiální zahájení akcí bude v neděli ve 14 h na Pernštýnském náměstí

Program na zámku: Přijďte se seznámit s tradicemi dožínek – oslav sklizně, řemesel i gastronomie. Těšit se můžete na zábavnou poznávací soutěž s kolem štěstí nebo na výstavu historických zemědělských strojů a nářadí. Uvidíte, jak se vázala povřísla a snopy, stavěl panák, mlátilo obilí. Děti se zblízka setkají s domácími zvířaty z tradičních hospodářských chovů. Zkusíte si výrobu upomínkových dožínkových předmětů, ochutnáte tradiční dožínkové pokrmy a nápoje připravené žáky středních odborných škol. Pohodovou atmosféru nedělního odpoledne zpestří i flašinetář a folklorní vystoupení: 13.30 h – Saframentská kapela ze ZUŠ Vysoké Mýto 14.30 h – Dětský folklorní soubor Perníček 15.00 h – zahájení a představení nositelů obyčejů, zvyků a lidových tradic v Pardubickém kraji 16.00 h – Saframentská kapela ze ZUŠ Vysoké Mýto

Východočeské muzeum v Pardubicích připravilo pro zájemce hru "Tlučení špačka"
Jedná se o pálkovací hru, kdysi běžně rozšířenou, dnes spíše výjimečnou. Provozovala se venku, na louce či na návsi. Prvotně šlo nejspíše o hru při pasení dobytka. V čem tato hra spočívá? Nejjednodušší variantou je, že hráči jednoduchou pálkou ze dřeva odrážejí dřevěný špalíček (špačka) do co největší vzdálenosti. Přijďte vyzkoušet!
Regionální muzeum v Litomyšli přizvalo ke spolupráci občanské sdružení Bacrie o.s., které se v pravěké Osadě Křivolík, nedaleko České Třebové, věnuje experimentální archeologii. Návštěvníkům z řad škol a veřejnosti nabídne možnost vyzkoušet si zpracování zrna, prezentaci výroby pravěkého piva a výstavku nástrojů souvisejících se zemědělskými pracemi v pravěku a středověku. Na Vás a Vaše zvídavé dotazy se těší členové občanského sdružení Bacrie o.s.
Spolek Bacrie se snaží o zviditelnění archeologického kulturního a přírodního dědictví naši země.
Na dožínkách 2016 nám členové spolku předvedou
Cestu zrna – ukázky obilnin a zemědělských nástrojů - uvidíte srpy (neolit, doba bronzová, Kelti/Germáni/Slovani); drcení zrna na mouku na zrnotěrce a žernovu (replika keltského mlýnku, které byly vyráběny pod Kunětickou horou). Děti si vyzkouší mletí a porovnají obě možnosti výroby, vyrobí si vlastní mouku, kterou si následně mohou zpracovat na těsto a vyrobit si placku a upéct na peci/kamenu či si udělat "hada" a opéct si ho na prutu nad ohněm.
"Kdo nepije pivo, neví co je dobré" sumerské přísloví
Krom placek a chleba se zrno díky zkvašení využívalo i k výrobě nápojů - piva tedy toho co se pije. Prezentace postupu a surovin. Návštěvníci v neděli ochutnají tzn. pravěké pivo (je důležité upozornit, že je poněkud jiné, než na co jsme dnes zvyklí).

Regionální muzeum Vysoké Mýto již tradičně předvádí výmlat obilí na zubové mlátičce s vytřásadly poháněné motorovou lokomobilou lidově zvanou "stabilák". Letos ovšem přibude také lisování slámy lisem poháněným elektrickou lokomobilou, tedy převozným, a pro malé návštěvníky jsme připravili dětský koutek, kde si mohou pohrát s plechovými traktory a obrázkovými skládacími kostkami. Chybět nebude obvyklé opékání brambor. Všechny uvedené stroje jsou autentickými předměty z období mezi světovými válkami.

Regionální muzeum v Chrudimi si připravilo v rámci Dožínek pořádaných Pardubickým krajem zábavnou poznávací soutěž s tematickým kolem štěstí. V nevšedním kvízu se malí i velcí návštěvníci setkají s historickými pojmy z oblasti řemesel, kuchyně i zemědělství, které už pomalu upadají v zapomnění, ačkoliv se s nimi poměrně často setkáváme v pohádkách, historických filmech, v muzeích, nebo na hradech a zámcích. Víte, čím naši pradědové sklízeli svá políčka? Jaké náčiní používali naši předci v kuchyni? Jak vypadá pernice, díže či kopist? Nevíte? Přijďte zkusit naše „Dožínkové kolo štěstí“.


Krajská knihovna v Pardubicích obohatí program Krajských dožínek svou výtvarnou dílnou. Zájemci z řad malých i velkých návštěvníků si budou moci udělat radost výrobou ozdobných zapichovátek do květináčů, vymalovat si obrázek či si dle možností dílničky zrealizovat vlastní nápad.