Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Řemesla a živnosti

Sbírka dokumentuje specializovaná řemeslná zaměstnání a nevýrobní živnosti v podmínkách malovýroby, maloobchodu a soukromého podnikání v oblasti služeb.

Převažují předměty z vybavení řemeslnických dílen, obchodů a dalších živností, činných v 1. polovině 20. století, přičemž kromě nářadí jsou zastoupeny i ukázky polotovarů a finálních výrobků, mobiliář, pracovní oděvy, obaly zboží a způsoby reklamy. Konkrétně sbírka obsahuje nástroje z vybavení dílen truhláře, koláře, řezbáře, výrobce intarziií, kováře a podkováře, klempíře, sedláře, čalouníka, obuvníka, krejčího a švadleny a hodináře, v menším rozsahu je dokumentována živnost tesaře, pekaře, řezníka, cukráře, drogisty, holiče a kadeřníka, tiskaře, povozníka, tzv. koloniálního obchodu a oděvního obchodu.

Výraznými celky jsou zámečnické výrobky ze 16. až 20. století a kované náhrobní kříže z 19. století. Nechybí solitéry z dalších oborů a cechovní památky. Unikátní je soubor výbavy ze sklářské hutě Beránek ve Škrdlovicích, fungující v letech 1940 – 2008. Předměty do sbírky byly postupně získávány od vzniku muzea, ve 2. polovině 20. století byl důraz kladen na akvizice podchycující konkrétní dílny, obchody a provozovny jako celek, v současnosti se akvizice zaměřují i na osobní „kutilské“ a tradičním způsobem provozované řemeslnické práce.

Regionálně sbírka shromažďuje předměty vzniklé nebo užívané ve východních Čechách (východní Polabí, Železné hory, Českomoravská vysočina, Podorlicko). Aktuální rozsah sbírky je 1602 inventárních čísel.

Sbírku spravuje Bc. Miroslav Chalupa.