Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Tisíciletá tradice české měny

1. 3. 2018 – 28. 10. 2018 , Naarden

Výstava Tisíciletá tradice české měny, kterou Východočeské muzeum v Pardubicích ve spolupráci s Univerzitou Pardubice úspěšně představuje své sbírky, se v roce 2018 představila v nizozemském Naardenu. Výstava se stala jednou akcí připomínajících 350. výročí úmrtí Jana Amose Komenského, významného českého filosofa, politika a pedagoga, který je v Naardenu pohřben

Naardenskou instalaci výstavy doplnila dvě nová témata na samostatných výstavních panelech. Jeden z nich upozornil na zcela výjimečnou roli, jakou je ztvárnění osobnosti J. A. Komenského na československých a českých platidlech 20. století. Původní výstavu dále rozšířilo také téma European Silver Thalers of the Comenius Era, které připomnělo složité poměry v evropských měnových systémech od konce 16. století do druhé poloviny 17. století. I do českých zemí v té době hojně pronikaly stříbrné tolarové mince nizozemské, produkované ve velkém množství z drahých kovů dovážených ze zámoří.

Tato rozšířená verze původní americké výstavy vznikla ve spolupráci s Muzeem J. A. Komenského v Uherském Brodě a s Národním pedagogickým muzeem a knihovnou J. A. Komenského v Praze.