Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Od stříbrného českého tolaru k světovému dolaru - Paříž II.

Od 25. 10. každý pátek až do 13. 12. 2019, České centrum v Paříži

Vernisáž výstavy Od stříbrného českého tolaru k světovému dolaru se konala 25. října v Paris-Prague jazz klubu v Českém centru v Paříži. Prorektor Univerzity Pardubice a zároveň autor výstavy Petr Vorel a ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek výstavu o českých kořenech všech dolarových měn představili v zahraničí už popáté, tentokrát společně s hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým, jeho 1. náměstkem Romanem Línkem a ředitelem Českého centra v Paříži Jiřím Hnilicou.
Východočeské muzeum pro účastníky recepce připravilo netradiční pozvánku – přímo v unikátní budově ambasády pod Eiffelovou věží si stovky zájemců vyzkoušely vyrazit vlastní groš.

Velké stříbrné mince, jejichž ražba v Jáchymově byla legalizována usnesením českého zemského sněmu 9. ledna 1520, se podle místa původu nazývaly Joachimsthaler, zkráceně thaler či tolar. Toto označení se později začalo užívat pro všechny velké stříbrné mince podobných parametrů, včetně španělských koloniálních ražeb, ze kterých toto jméno v anglické verzi (dollar) přejaly pro svou měnu koncem 18. století i USA. Výstava láká zahraniční návštěvníky i proto, že téměř každá země má historii své národní měny nějak spojenou s příběhem tolaru nebo dolaru.

Po své dernisáži v Paříži bude putovní výstava, která je tvořena panely s trojrozměrnými galvanoskopickými kopiemi mincí, pokračovat ve své cestě po světě. Objeví se v americkém Texasu, v jednání je i její zapůjčení do kanadské Alberty a do švýcarské Ženevy, ozvali se i zájemci z dalšího francouzského regionu. Za sebou už má prezentace v New Yorku, Mexiku nebo Štrasburku.