Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Od stříbrného českého tolaru k světovému dolaru - Mexiko

Pět set let slaví dolar, platidlo, které se z malého českého městečka Jáchymov dostalo až za oceán a stalo se hlavní světovou měnou. Výstava Od stříbrného českého tolaru k světovému dolaru, kterou připravil pardubický historik Petr Vorel, už zavítala do New Yorku, do Štrasburku nebo do mexického města Pachuca. O její úspěšnosti a oblibě svědčí i nová výstava v Národním numismatickém muzeu v hlavním městě Mexika.

Výstava vznikla ve spolupráci Východočeského muzea v Pardubicích a Univerzity Pardubice. Výročí vzniku jáchymovského tolaru je atraktivní téma nejen pro občany států, kteří platí dolarem. Svou historii tam najdou lidé, v jejichž zemích se tolarem nebo dolarem platilo v minulosti. Pro putovní výstavy je důležitý nejen zajímavý obsah, ale také forma. Výstava je panelová s využitím fotografií a s nalepenými galvanoplastickými kopiemi mincí, které ze sbírkových originálů zhotovil restaurátor Východočeského muzea Michal Vojtěchovský. Je tedy zároveň skladná a dobře se s ní manipuluje a zároveň jí nechybí půvab trojrozměrných exponátů.

Výstava přibližuje vznik a vývoj řady tolarových měn v Evropě v 16. století. Na počátku byla ražba velkých stříbrných mincí v Jáchymově roku 1520. Jejich dobové pojmenování tolar později zobecnělo jako označení všech ražeb tohoto typu.

Národní numismatické muzeum (Museo Numismático Nacional) se nachází v historickém jádru stejnojmenného hlavního města Mexika a patří pod mexickou státní mincovnu, která je nejstarší v Americe. Výstava zde potrvá od 28. srpna do 7. října 2019.

Od tolaru k dolaru

Od tolaru k dolaru

Od tolaru k dolaru