Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Bomby nad Pardubicemi

Multifunkční výstavní sál, 25.4.2014 - 12.10.2014

Letos v létě uplyne 70 let od náletů anglo-amerických leteckých svazů na Pardubice, které se díky strategicky významným cílům snadno dostaly do hledáčku Spojenců. Na okraji města byla umístěna rafinerie Fantowerke (dnešní Paramo), opodál se nacházelo vojenské letiště, kde probíhal výcvik pilotů Luftwaffe a nechyběl ani významný železniční uzel.
K prvnímu náletu došlo v noci z 21. na 22. července 1944 a uskutečnila jej britská 205. bombardovací peruť. Vzhledem k navigační chybě však byla zasažena převážně obytná čtvrť na východní straně města. Druhý, tentokrát denní nálet provedla 15. americká letecká armáda o měsíc později, 24. srpna 1944. Byl nejničivější a přesný – zdevastoval průmyslové podniky na západním okraji Pardubic včetně rafinerie a letiště, vážně poškodil nádraží. Zahynulo při něm 213 lidí. Třetí nálet přišel 28. prosince 1944 a definitivně zničil výrobu syntetického benzinu.
Výstava, která tyto události připomíná se soustředí nejen na dění na obloze, na letištích nebo v palebných postaveních protileteckých baterií, ale zaměřuje se také na každodenní život obyčejných obyvatel Pardubic, na které bomby padaly. Pro ně nálety představovaly události, na které v souvislosti s válkou v Pardubicích později nejčastěji vzpomínali.
Výstava je nainstalovaná v multifunkčním a částečně i v přednáškovém sále muzea. Tematicky je rozdělena na dvě poloviny: před a po náletu. V první části se návštěvník ocitne v protektorátních Pardubicích a seznámí se s prostředky letecké obrany a ochrany. Následně projde „krytem“ a ocitne se ve druhé polovině výstavy, kde jsme se pokusili pomocí četných dioramat vytvořit autentickou atmosféru bombami zničeného města. Závěr výstavy je věnován letectví v období 2. světové války.
Exponáty ze sbírkových fondů našeho muzea byly na výstavě doplněny velkým množstvím zápůjček. Díky našim kolegům z jiných muzeí (především Národního technického muzea, Technického muzea v Brně a Vojenského historického ústavu Praha), ale také díky soukromým sběratelům (zejména Jan Pohorelec), můžeme návštěvníkům představit unikátní exponáty, jako jsou trosky bombardéru B-17 Flying Fortress, stíhačky Focke-Wulf Fw 190 sestřelené v oblasti Svítkova, vybavení pilotů RAF, příslušníků Luftschutz a další.

Doprovodné akce

STALAG NA ZÁMKU – BOMBY NA PARDUBICE
Sobota 21. 6. 2014 od 10 do 18 hodin, vstup volný
Východočeské muzeum připravuje ve spolupráci s Klubem vojenské historie Pardubice doprovodný program k výstavě „Bomby nad Pardubicemi“. V tomto termínu se pardubický zámek promění na STALAG, tj. zajatecký tábor spojeneckých letců. Návštěvníci se seznámí s dobovou výzbrojí a výstrojí, vojenskou technikou a ukázkami každodenního života v Protektorátu.
Neváhejte a přijďte se podívat!

VÝCHODOČESKÝ LETECKÝ ARCHIV ČEPÍ
19. 7. a 20. 7. od 10 do 18 hodin, nádvoří pardubického zámku
U příležitosti 70tého výročí prvního náletu spojeneckých vojsk na Pardubice jsme pro vás na velkém nádvoří zámku připravili další doprovodný program k výstavě „Bomby nad Pardubicemi“
Východočeský letecký archiv Čepí vám představí činnost od počátku svého založení. Prezentovány budou trosky bombardéru Junkers Ju 87 – Stuka vyzdviženého v Třebosicích, stíhačky Messerschmitt Bf 109 ze Sobětuch a další fragmenty letounů 2. světové války. Vše bude doplněno odborným výkladem a videozáznamy, které budete moct shlédnout v přednáškovém sále.
Po oba dny nabízíme návštěvníkům volný vstup do výstavy „Bomby nad Pardubicemi“.

Přednášky k výstavě „Bomby nad Pardubicemi“:
21. 5. 2014 v 18 hodin, přednáškový sál Východočeského muzea
Doc. Dr. Ing. Jiří Chládek: Bomby pod Pardubicemi

4. 6. 2014 v 18 hodin, přednáškový sál, vstupné 40 Kč
Michal Plavec: Bombardování Pardubic za 2.světové války

10. 9. 2014 v 18 hodin, přednáškový sál, vstupné 40 Kč
Mgr. Vladislav Burian: Letecká bitva nad Jindřichohradeckem – 24. 8. 1944 aneb Když letěla letadla od Pardubic

9. 10. 2014 v 18 hodin, přednáškový sál, vstupné 40 Kč
Jan Knap a Jiří Sejkora: Normandií v polní šedi 1944/2014 & Musée des Blindés Saumur
Putování Klubu vojenské historie Pardubice po Normandii 70 let po spojeneckém vylodění. Plaze, opevnění, muzea a další zajímavá místa.


Komentované prohlídky:
14. 5. v 17 hodin
Jan Pohorelec: Letecká archeologie na Pardubicku

24. 9. v 17 hodin
Jan Pohorelec: Letecká archeologie na Pardubicku

Vstupné:
40 Kč plné vstupné
20 Kč snížené vstupné