Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Věci vyprávějí

140 let pardubického muzea

Výstava Věci vyprávějí – 140 let pardubického muzea bude v čase adventu rozšířena o vánoční koutek, kde vám na muzejních exponátech přiblížíme vybrané vánoční zvyky. Můžete se sami zamyslet, které nám z minulosti přetrvaly dodnes. Všechny? K tomuto "vánočnímu okénku" jsou připraveny vánoční dílny pro děti a rodiče.
V sobotu 11. 12. od 14 do 17 hodin si děti vyrobí a dle fantazie ozdobí zimní rukavičku jako vánoční přáníčko, vánoční knížku, kde se dozví mnoho informací a vyplní nespočet úkolů, dále si mohou odnést vlastní vánoční polednici s koláží anebo vánoční omalovánky.
Ve středu 15. 12. od 14 do 17 hodin si děti vyrobí a ozdobí 3D vánoční přáníčka, ozdobí si dle vánočních šablon tašky a nebudou chybět ani vánoční omalovánky a vánoční knížka s příběhy a úkoly.
Vstupné: 40 Kč/ osoba, jako bonus bude možnost zdarma si prohlédnout celou výstavu Věci vyprávějí včetně vánočního koutku.

Do 31. prosince 2021
, nové výstavní sály v čp. 2
Nové výstavní prostory otevíráme v roce, ve kterém se sbíhají časové souřadnice pardubického muzea ve dvě kulatá výročí. Sto čtyřicet let uplynulo od vzniku samotného muzea a právě před sto lety zakoupil muzejní spolek pardubický zámek. Pardubické muzeum žije se svým městem i regionem již 140 let. Celých 140 let muzejníci shromažďují předměty, které mají připomínat chvíle slávy, ponížení, ale také všední život lidí našeho regionu. Vždy nás zajímaly i změny přírodního prostředí.
Letos se oněch 140 let muzejní práce pokusíme shrnout v jedné výstavě. Vystavujeme v ní, jak jinak, 140 zajímavých předmětů nebo jejich souborů, které nám přinesli dárci, které jsme nakoupili, našli v přírodě nebo na půdách. Věci obyčejné, vzácné i kuriózní. Předměty s příběhy. Nezapomínáme ani na příběh našeho největšího exponátu, kterým je už 100 let pardubický zámek.

Společné vstupné do výstav: Petr Hora: Sklo, Věci vyprávějí – 140 let pardubického muzea, Život ve věčné tmě aneb po stopách slepých brouků
100 Kč plné vstupné
50 Kč poloviční vstupné (žáci, studenti, senioři)

Expozice zbraní, 1969

Sloupový sál, v období 1. republiky

Výstavní sál v Pernštýnské ulici, 1988

Velký gotický sál – po koupi zámku Musejním spolkem

Výstroj Milana Špinky, 1973

Motocykl Milana Špinky na kterém zvítězil v roce 1973 v závodu o Zlatou přilbu

Výstroj Milana Špinky, 1973