Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Pernštejnské ženy a Evropa

Od 19. 5. do 12. 10. 2021, 2. patro pardubického zámku, vstupné 80 Kč
Východočeské muzeum v Pardubicích a Univerzita Pardubice představují na Zámku Pardubice novou výstavu evropského významu. Jmenuje se Pernštejnské ženy a Evropa a svou premiéru měla loni v sále Rady Evropy ve Štrasburku. Výstava ukazuje, jak novověké šlechtické ženy – příslušnice rodu Pernštejnů – přispívaly k formování evropské kulturní identity.
Poslední generace Pernštejnů, rodu neodmyslitelně spjatého s pardubickým zámkem, byla evropským rodem s příbuzenstvem rozesetým od Pyrenejí, přes Itálii až po Prahu. Díky těmto vazbám se Pernštejnský palác v Praze stal významným centrem, odkud do českého prostoru pronikaly kulturní vlivy románského Středomoří. Šlo přitom nejen o tzv. vysokou kulturu, tedy literaturu, hudbu či výtvarné umění, ale i o záležitosti každodenního života jako je gastronomie anebo móda.
Součástí výstavy jsou repliky historických oděvů z 16. století, které vytvořila Martina Hřibová. Návštěvníci uvidí šaty Jany z Pernštejna, svrchní oděv královny Anny Habsburské zvaný galerilla, českou a německou variantu španělské módy či například tehdy módní obuv na vysoké platformě. Předlohou pro korkovou obuv potaženou brokátem zvanou chapines byl artefakt, který se nachází v kolekci londýnského Victoria and Albert Museum. U tvorby svrchního španělského dvorského oděvu zvaného galerilla byl předlohou portrét královny Anny z roku 1570.

Výroba parfému a oblékání interaktivně
Nejen dětem je určena zážitková část výstavy. Vyzkouší zapeklitosti oblékání tehdejší módy, náročnost psaní dobovým písmem nebo výrobu parfému. Do vztahů mezi jednotlivými příslušníky rodu proniknou v aktivitě nazvané Pernštejnský salon.
Výstava je součástí programu 500 let renesance ve východních Čechách.

Vstupné

80 Kč plné vstupné

40 Kč poloviční vstupné (žáci, studenti, senioři)

Výstava je bezbariérově přístupná.
Kontakt pro osoby s omezenou schopností pohybu: tel. +420 466 799 271 (pokladna).

logo_2.jpg

Doprovodný program:
Komentovaná prohlídka výstavy Pernštejnské ženy - PLNĚ OBSAZENO
12. 10. 2021 v 16 h, 2. patro Zámku Pardubice, vstupné 100 Kč
Výstavou vás provede Martina Hřibová
Nutná rezervace na telefonním čísle 736 519 016 nebo e-mailu podrouzkova@vcm.cz
Prohlídka je již plně obsazena.


Oděvy pernštejnských žen
Přijetí španělské manýristické módy v Čechách v druhé polovině 16. století
12. 10. 2021 v 18 hodin, přednáškový sál, vstupné 50 Kč
Přednáší Martina Hřibová

Rezervace