Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Než přišla svoboda

Nádvoří pardubického zámku, vstup zdarma
Čtyři muzea zřizovaná Pardubickým krajem připravila pro podzim 2019 putovní výstavu s názvem „Než přišla svoboda“. Ta ukázala občanům v 16 městech kraje situaci v různých oblastech života před rokem 1989 a změny, ke kterým mohlo díky sametové revoluci dojít.

Na dvaceti venkovních panelech se pracovníci krajských muzeí pokusili vybrat to, co ve společnosti charakterizovalo období v letech 1968 – 1989, a to konkrétně v Pardubickém kraji. Představena jsou různá témata, jako je například doprava, rozmístění sovětských vojsk, životní prostředí, zemědělství, fenomén panelových sídlišť ale třeba i oslavy povinných výročí či místní underground.

Na panelech najdete i slova čtyř významných představitelů revolučních dní roku 1989 v jednotlivých okresech kraje. Můžeme zde připomenout chartisty Jarmilu Stibicovou z Pardubic a Václava Blabolila z Chrudimi, a organizátory demonstrací Františka Zemana z Litomyšle a Erwina Kukuczku z Ústí nad Orlicí, kteří byli tahouny listopadových a prosincových akcí v našem kraji. Jsou sice jen špičkou ledovce, ale jejich prostřednictvím vzdáváme hold všem, kteří k tehdejším společenským změnám přispěli.