Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Od 16. do 21. května, Společenský sál, vstup zdarma


Výstava Barvy života iniciativy NA ROVINU přináší formou fotografií a reálných příběhů poselství, že život se zkušeností s duševním onemocněním není černobílý, i když v krizi se jako černobílý může zdát. Mnoho lidí mezi námi žije s touto zkušeností bohaté životy plné barev a radosti, stejně jako lidé bez této zkušenosti. Jedno mají společné – dali sami sobě šanci, dali šanci barvám ve svém životě. Možná jste si také mysleli, že duševní krize či nemoc udělá život úplně šedivým. Možná s tím máte zkušenost. Zveme vás, abyste se dozvěděli víc s Věrkou, Arianou, Jindrou, Kamilem, Pepou, Jarkou, Veronikou a Honzou. Možná zjistíte, že i vy můžete ve svém životě dát o trochu víc šanci „barvám života“, trochu víc dát šanci sami sobě.

Výstava naráží na stereotypní vnímání duševního zdraví, ve kterém by klasicky existovaly pouze dvě polohy: buď zdraví, nebo nemoc. Duševní zdraví je však spíše pestré kontinuum prožitků, které se dynamicky mění v rámci celého života, jednotlivých životních období a někdy i v rámci jednoho dne.

Výstava Barvy života iniciativy NA ROVINU

Výstava Barvy života iniciativy NA ROVINU

Výstava Barvy života iniciativy NA ROVINU

Výstava Barvy života iniciativy NA ROVINU

V rámci iniciativy NA ROVINU kampaň a výstavu „Barvy života“ připravila psycholožka a specialistka destigmatizace v iniciativě NA ROVINU v NUDZ Tereza Blažejovská, fotografie nafotil a editoval nezávislý fotograf David Těšínský. Výstava vznikla roku 2022 v rámci iniciativy NA ROVINU v projektu Destigmatizace v Národním ústavu duševního zdraví (NUDZ), který je součástí reformy péče o duševní zdraví v České republice. Hlavní principy iniciativy NA ROVINU říkají, že mluvit na rovinu o duševním zdraví není ostuda, ale nutnost; že mít rovné šance se zdravými lidmi je právo; že duševní zdraví patří na stejnou rovinu jako to fyzické; a že profesionálové i lidé s duševním onemocněním si jsou rovni.

Výstava je přístupná zdarma, pořádá ji Odbor sociálních věcí Pardubického kraje a NA ROVINU