Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Přivedli svět domů. Binkovi a Josef Gočár

Od 26. 4. do 4. 9. 2022, výstavní sály v čp. 2

Jaká byla první vila slavného architekta Josefa Gočára? Jak ho ovlivnila rodina, pro kterou ji navrhl? A co má společného s pardubickým zámkem? To odhaluje interaktivní výstava nazvaná Přivedli svět domů. Binkovi a Josef Gočár.

Výstava prezentuje architekta Josefa Gočára a továrníka Josefa Binka z Krucemburku nejen ve vztahu stavebník – stavitel, ale poukáže i na jejich rodinné sepětí. To má překvapivě své počátky na zámeckém pivovaru v Pardubicích. Josef Gočár, sám z pivovarnické rodiny, a bratři Binkovi si vzali za ženy Terezii, Marii a Antonii Chladovy, dcery nájemce zámeckého pivovaru. Právě nad jeho někdejšími sklepy se výstava koná.

Společné vstupné do všech výstav
Základní vstupné 140 Kč, snížené 70 Kč (žáci, studenti, senioři)

Výstava je pojatá jako návštěva Červené vily v Krucemburku. Zakázka na vilu Josefa Binka, koželuha v Krucemburku, byla Gočárovou první větší příležitostí realizovat samostatnou stavbu. Výstava Červenou vilu neukáže jen na architektonických plánech, ale jako do detailů promyšlené, vizuálně nesmírně pestré umělecké dílo. Uměnímilovné bratry Binkovy Gočár seznámil s okruhem mladých, tehdy začínajících umělců a umělkyň, jako byli František Kysela, Vojtěch Sucharda, Marie Teinitzerová, Pavel Janák nebo Jan Štursa, jejichž díla Červenou vilu zdobí a výstava je po století opět společně představí. Návštěvníci tak uvidí unikátní exponáty z dosud nepřístupných rodinných archivů. „Zajímala nás materialita, jednotlivé užité prvky, dekor, design a neuvěřitelná řemeslná dovednost odrážející se v dílech každého z umělců, který se přímo nebo nepřímo podílel na její výzdobě. Tuto vizi se právě s UMPRUM snad podařilo naplnit. Dobovou atmosféru a rodinný život s Gočárovými ilustrují autorské fotografie bratrů Binkových, poukazující na jejich poetické vidění světa,“ shodují se Simona Binko a Marie Fiřtová, kurátorky výstavy, které jsou zároveň potomky obou rodin.

Ke slovu se dostane kůže a koželužství, které mělo v rodině tradici již od 17. století a stalo se jakousi „hnací silou“ k realizaci uměleckých zakázek rodiny Binkových. Výstava odhalí unikátní exponáty z dosud nepřístupných rodinných archivů.

Na vlastní kůži

Interaktivní prvky zahrnují oblast architektury a designu nábytku, ale také fotografování a koželužství. Návštěvníci si vyzkouší práci s usněmi, jejich zpracování bylo totiž hlavní náplň podnikání rodiny Binkových, a poznají běžný život „hrdinů“ výstavy. Gočárovi a Binkovi spolu také trávili čas společně na výletech po malebné Vysočině v okolí Krucemburku i jinde. Rodinné záliby obou rodin jako turistiku, šoférování automobilu nebo pěstování kaktusů si zase užijí nejmenší návštěvníci.

Výstava je součástí cyklu výstav, které ve třech českých a jedné slovenské instituci ohledávají téma vztahu průmyslu a umění v první polovině 20. století na půdorysu prolínání se životních příběhů významných umělců a jejich podporovatelů z řad předních průmyslníků. Více