Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Zaostřeno na sbírky

Do srdce muzea vtáhne návštěvníky valů pardubického zámku výstava Zaostřeno na sbírky. Oblíbené procházky po koruně opevnění zpestřuje od 17. června deset velkoformátových fotografií exponátů ze sbírek Východočeského muzea. Výstava je volně přístupná do 27. září 2019.

Návštěvníci, kteří na valy chodí „jen tak“, mohou nahlédnout do muzejních sbírek. Na deseti panelech vidí výběr z těch nejzajímavějších i nejcennějších sbírkových předmětů či souborů ukrytých v muzejních depozitářích. Je to i jakási přehlídka pestrosti téměř 140 let trvající muzejní činnosti reprezentující nejrůznější obory, od přírody, přes archeologii až k historii. Některé z předmětů zachycených na fotografiích budou po skončení rekonstrukce pardubického zámku v roce 2020 k vidění na chystané výstavě připomínající založení muzea.

Okouzlit se tak návštěvníci mohou nechat vzácnou akvamanilou, tedy středověkou nádobkou na vodu, která byla nalezena v 19. století v Rokytně, nebo detaily denárového „pokladu století“, objeveného v roce 2015 u Chýště. Překvapivý je i pohled na dravou vodní ploštice nebo Grizzlyho na dvou kolech neboli motocykl pardubické firmy JMP – Matyáš a Polák z roku 1928. Nahlédnout lze i do budoucnosti – na pohlednici futurologické vize Pardubic, které byla odeslána v roce 1915.