Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Vášeň, čas a sklo

16. 11. 2018 – prodlouženo do 3. 3. 2019, Velký gotický sál

Unikátní sbírka hodin a skleněné plastiky Jana Frydrycha.

Výstava v charismatickém prostředí gotického sálu a Arnoštova rondelu na pardubickém zámku by mohla mít i podtitul „setkání s krásou, elegantní noblesou a vzrušující imaginací“. Prolínají se v ní dva fenomény, hodiny a skleněné plastiky, které se pro jednoho člověka staly životní vášní a posedlostí.

Komentované prohlídky:
1. 12. 2018 od 14 h, Velký gotický sál, vstupné 50 Kč - prohlídka je již obsazena
19. 1. 2019 od 14 h, Velký gotický sál, vstupné 50 Kč
9. 2. 2018 od 14 h, Velký gotický sál, vstupné 50 Kč
Jedinečná možnost setkání s významným znalcem hodin a sklářským výtvarníkem Janem Frydrychem.
Rezervace na e-mail bekera@vcm.cz

RezervaceJan Frydrych je světově oceňovaným sklářským výtvarníkem. Pracuje virtuózním způsobem s nejobtížněji zpracovatelným sklářským materiálem, s optickým sklem. Vyučil se brusičem a tuto techniku opracování skla vyučoval u nás i v zahraničí. Získal skvělé renomé spoluprací s předními českými sklářskými umělci, například při realizaci skleněných plastik a rozměrných objektů Václava Ciglera. Postupně se sám etabloval jako výrazný autor. Své plastiky představil na desítkách výstav po celém světě a je zastoupen v předních sklářských sbírkách. Jeho díla jsou mistrovskými ukázkami využití optických efektů skloviny. Pro diváky poskytují příležitost užívat si proměnnou hru lomů a odrazů, iluzi imaginativních prostorů uzavřených v plastikách. Ukázky jeho uměleckého skla na pardubickém zámku jsou jako fascinující krystaly, ožívající světlem do tajemné nádhery.
Neoddělitelnou součástí Frydrychova života je však také desítky let rozvíjená sběratelská činnost v oblasti historických hodin. Sbírá je od roku 1968 a sám je jako zkušený hodinář opravuje a restauruje. Jeho sbírka se postupně rozrostla na více než 450 exponátů z období od 17. až do 20. století. Kolekce Jana Frydrycha obsahuje řadu opravdových skvostů, které jsou sběratelskými lahůdkami. Na současné výstavě je možné obdivovat výběr z nich - více než 50 nádherných, plně funkčních stolních i nástěnných hodin z 2. poloviny 18. století až konce 19. století. S těmito historickými exponáty jako by znovu ožívala atmosféry noblesy salónů minulých staletí, kde byly právě hodiny jedním z nejexkluzívnějších doplňků.
Výstava ve Východočeském muzeu je tak místem, kde se setkává cit pro krásu uměleckého řemesla minulosti se zcela současným světem tvůrčí fantazie moderního umění.

Vstupné
50 Kč plné vstupné
25 Kč snížené vstupné