Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Od stříbrného českého tolaru k světovému dolaru

3. 6. – 19. 6. 2019, Štrasburk, hlavní budova Rady Evropy

Ve francouzském Štrasburku představuje Východočeské muzeum v Pardubicích výstavu Od stříbrného českého tolaru k světovému dolaru (Du thaler d´argent tchèque au dollar mondial). Výstava, která vznikla ve spolupráci s Univerzitou Pardubice, zazářila na slavnostní vernisáži v sídle Rady Evropy. Ve Francii pak bude putovat i v dalších měsících.

Francie je v pořadí třetí zemí, kam Východočeské muzeum putovní výstavu veze. Po představení v jednom z politických center Evropské unie bude na podzim k dispozici veřejnosti a školám v Českém centru v Paříži a bude dále putovat po Francii.

Výstava přibližuje vznik a vývoj řady tolarových měn v Evropě v 16. století, počínaje ražbou velkých stříbrných mincí v Jáchymově roku 1520. Jejich dobové pojmenování tolar později zobecnělo jako označení všech ražeb tohoto typu. Je tvořena panely s využitím fotografií a galvanoplastických kopií mincí, které ze sbírkových originálů zhotovil restaurátor Východočeského muzea Michal Vojtěchovský. Autorem výstavy je historik a numismatik Petr Vorel. Výstava prezentuje rozsáhlou numizmatickou sbírku muzea, která v současné době čítá přes 50 tisíc předmětů. V minulosti se představila v Českém domě v New Yorku a v Pachuce v Mexiku.

Záštitu nad výstavou ve Štrasburku převzal hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.