Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

5. 12. 2017 - 7. 1. 2018, přednáškový sál
Betlém Petra Pauluse a něco navíc Těžko bychom hledali jiný námět, který by byl zpracován tolikrát a přece pokaždé jinak. Betlemáři stále žijí mezi námi a každý hledá ke ztvárnění tématu svou vlastní cestu. Komorní výstavka k času Vánoc letos představí dřevěný vyřezávaný betlém Petra Pauluse ze Žumberka na Chrudimsku a dalších pět celků od Lubomíra Janouška, Jana Merty, Petra Rýgra, Josefa Schwarzera ml. a Jakuba Sochora. Vedle tvorby intimně bezprostřední jsou vystaveny i ukázky betlémů, které autoři vyrábějí k prodeji. Některé exponáty byly druhotně sestaveny ze starších prvků tak, aby vytvořily harmonický celek. To vše je podstatou tradice, která nás stále oslovuje.

Petr Paulus, jehož betlém je ve výstavě ústřední, je profesí zedník, práci se dřevem si však oblíbil už jako školák. Začínal se samorosty, skutečnou řezbařinu zkusil ve svých čtyřiceti letech. „Myšlenka zhotovit betlém v něm zrála od dětství, kdy mu byl inspirací betlém v kostele v Nasavrkách. Do tajů řemesla pronikal vlastní zkušeností, nářadím, které si koupil, které mu bylo věnováno nebo si je sám zhotovil,“ přibližuje pozadí vzniku do detailů propracovaného betlému Hana Vincenciová. „Dílo postupně narůstalo od základní sestavy až do současných parametrů. Řada postav v betlému Petra Pauluse zachycuje sousedy z obce a také například psi mají své skutečné předlohy,“ dodává Hana Vincenciová.

Výstava Kouzlo betlémů je otevřena v přednáškovém sále Východočeského muzea každý den mimo pondělí, od 10 do 18 hodin. Výstavu doprovází programy pro školy: www.vcm.cz/programy-k-vystavam-2017/

Vstup zdarma.