Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Expozice byla zrušena 20. 12. 2018.

Zajímají vás chladné nebo palné zbraně? Ten tajemný svět důmyslně zpracovaných předmětů, které lidé vyrobili, aby s nimi lovili, aby se jimi bránili útočníkům, aby s nimi útočili nebo aby se s nimi jen tak ve volném čase bavili?

V naší expozici zbraní najdete zbraně evropského, ale také asijského a amerického původu. Lahůdky, které se hned tak někde nevidí, u nás najdou příznivci zbraní chladných i přátelé palných zbraní, laikové i odborníci.
Expozice vás seznámí se základními druhy zbraní. Dozvíte se zde, co je meč a čím se liší od šavle, tesáku nebo palaše. Ve vitrinách s palnými zbraněmi je přímo na vystavených exponátech vysvětlen pojem předovka, zadovka, opakovačka, samopal nebo kulomet. V dalších vitrinách objasňujeme pojmy revolver a pistole.

Mezi chladnými zbraněmi zaujmou archeologické nálezy mečů, šavle z celé Evropy a skvostně zdobené tesáky.

Z palných zbraní uvidíte bohatě zdobenou kolečkovou pistoli z Norimberka, křesadlovou zadovku z 18. století, slavnou opakovačku Winchester 1866, pistoli Parabellum, Mauser C96, Colt 1911, revolvery Gasser a Smith & Wesson.

V expozici jsou i zbraně, s nimiž může návštěvník manipulovat a vyzkoušet si fungování jejich mechanismů. Je tu replika křesadlové kulovnice, funkční řez karabiny Mosin, řez samopalu Špagin a také řez útočné pušky vz.58. Tyto pohyblivé "hračky" jsou středem zájmu kluků od 1 do 99 let.

Expozice zbraní je umístěna ve druhém patře východního křídla zámku a díky výtahu je přístupná i pro invalidní návštěvníky.

Virtuální prohlídka