Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Letí šíp savanou

Výstavní sál, 29.5.2015 - 1.11.2015
Tramping na Chrudimsku a Pardubicku

Máte rádi romantiku přírody a opuštěných koutů? Či fandíte indiánkám a westernům? Přijďte se podívat do Východočeského muzea v Pardubicích, které pro Vás připravilo výstavu o trampingu. Kořeny trampingu jsou spojeny s fascinací divokým západem. Toto okouzlení trampové převedli po svém do českého prostředí. Tramping vychází ze skautingu a woodcraftu, společným znakem těchto hnutí je úcta k přírodě.
K masovějšímu rozšíření dochází ve 20. a 30. letech 20. století. Po roce 1948 se tramping stal formou protestu proti režimu. Na výstavě budou prezentovány předměty neodmyslitelně patřící k trampingu mimo jiné i trampská písňová tvorba. Některé písně zlidověly a jsou zpívány běžně na zábavách.
Zajímá-li Vás, jak trampové žili na osadách, čím se bavili, jaké písně zpívali, tak je výstava pravým místem, kde se můžete seznámit s fenoménem trampingu. Připraveny jsou doprovodné programy, při kterých budete moci sledovat při tvorbě členy Klubu trampů řezbářů či se zaposlouchat do tónů trampské hudby.

PAVLUŠÁK T.O.KONDOR natočil o naší výstavě video: https://www.youtube.com/watch?v=RGIOifaNeCU
Doprovodné programy:
Komentované prohlídky
24. 6. v 17 hodin – rychlořezba motorovou pilou, velké nádvoří zámku
​Neopakovatelná příležitost sledovat při práci umělecké řezbáře (Robert Musil, Jan Paďour, Radek Smejkal), kteří během hodiny vyřežou motorovou pilou exponát na zvolené téma.
Následovat bude komentovaná prohlídka výstavy „Letí šíp savanou - tramping na Pardubicku a Chrudimsku“.

14. 10. v 17 hodin - komentovaná prohlídka s koncertem trampské kapely

Workshop Klubu trampů řezbářů
6. – 9. 7. od 10 hodin - workshopy rychlořezby motorovou pilou
12. 9. od 10 hodin - setkání Klubu trampů řezbářů, řezbářský workshop

Echo řezbářské kurzy na pardubickém zámku
6. – 7. 7. 2015 - začátečníci (pozvánka a přihláška)
8. – 9. 7. 2015 - pokročilí (pozvánka a přihláška)
Kurzy umělecké řezby motorovou pilou pro začátečníky i pokročilé pod vedením zkušeného lektora Radka Smejkala obsahují teoretickou i praktickou část včetně instruktážních video – ukázek. Po ukončení kurzu si účastníci odnesou vyřezaný exponát výra nebo psa.