Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Zámek Pardubice se poprvé připojí k Hodině Země

K Hodině Země, celosvětové akci zaměřené na propagaci ochrany klimatu, se letos poprvé zapojí i Zámek Pardubice. V sobotu 30. března symbolicky na hodinu zhasnou lampy osvětlující palác ze zámeckých valů.

„Zámek Pardubice je národní kulturní památkou a také největší památkou ve městě. Její nasvícení odpovídá jejímu významu. Přesto se rádi připojíme k akci, která dnes už jako jedna z mnoha apeluje na zodpovědné chování vůči prostředí, ve kterém žijeme,“ vysvětlil ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. „Zámek se ponoří do tmy v sobotu 30. března od půl deváté do půl desáté večer. Osvětlení cest u hradeb zůstane v provozu,“ dodal Libánek.

Hodina Země je každoroční mezinárodní akce zavedená Světovým fondem na ochranu přírody (WWF). První ročník se konal v roce 2007 v Sydney v Austrálii, kdy cílem organizátorů bylo atraktivním způsobem upozornit na změnu klimatu. Na hodinu tehdy zhasla světla na slavné budově australské opery, do kampaně se zapojily více než dva miliony lidí. Během let se tato úspěšná akce rozšířila do celého světa a koná se vždy poslední sobotu v měsíci březnu. Od roku 2010 se koná i v České republice. V loňském roce pohasly dominanty 113 českých měst a obcí, například Petřínská rozhledna, hrad Špilberk či plzeňská katedrála sv. Bartoloměje. Na celém světě na hodinu zhaslo 18 000 dominant, ve stejnou dobu se ponořily do tmy i miliony domácností a sídla různých organizací i firem.