Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Za Vánocemi minulých generací se vydejte na stránky Východočeského muzea

Virtuální výlet do světa vánočních svátků minulých generací připravilo Východočeské muzeum v Pardubicích. Do webové výstavy nazvané Vánoční pozdrav z Pardubic zahrnulo předměty, pohlednice a fotografie spojené se slavením Vánoc, které uchovává ve svých sbírkách. K vidění je ode dneška na stránce tinyurl.com/vanocnipozdrav

„Vzhledem k tomu, že jsme nemohli k navození vánoční atmosféry přispět výstavou přímo v muzeu, připravili jsme drobnou webovou výstavu, kterou bychom chtěli dát virtuálně nahlédnout do našich sbírek,“ vysvětluje hlavní autorka výstavy, vedoucí historického oddělení muzea Markéta Beňovská.

Stromečky, cukroví, ozdoby i historické fotografie

Potěšit se návštěvníci mohou předměty denní potřeby, fotografiemi, pohlednicemi či ozdobami. Prohlédnou si klasické betlémy, formy na pečení vánočky a dalšího vánočního pečiva, sváteční nádobí nebo ozdoby.

„Leckoho možná překvapí ukázky svátečního papírového nádobí nebo dánské talíře s vánočními motivy. Vznikly v dánské královské porcelánce Royal Copenhagen, která již od roku 1908 každoročně připravuje kolekci dekorativních vánočních talířů. Jejich základní charakteristikou je sentimentální nálada, navozená modře kolorovanými reliéfy zasněžených krajin, měst či vánočních motivů. Jde o dánskou alternativu naší ´ladovské zimy´,“ upozorňuje kurátor uměleckoprůmyslové sbírky Jan Ivanega. Talíře vznikaly v různých jazykových mutacích včetně české.

Vánoční inzeráty

Do výstavy pronikla i vánoční komerce. „I naši předci, byť samozřejmě v menším měřítku, museli čelit předvánočním reklamám, prodejci se předháněli s výhodnějšími nabídkami. I v pardubickém tisku tak nalezneme řadu tipů na vánoční dárky a poděkování obchodníků zákazníkům za projevenou věrnost,“ vysvětluje Beňovská.

K zimnímu období pak bezesporu patří i zimní sporty, od sáňkování, až po modernější aktivity tak typické pro Pardubice, jako je bruslení a hraní hokeje. „Zavzpomínat mohou návštěvníci výstavy také na místa v Pardubicích, kde se prodávali vánoční kapři nebo kde se nakupovaly vánoční dárky před několika desetiletími. Jako drobný bonus výstavu uzavírá krátké video, které připomene, jak to v Pardubicích vypadalo v předvánočním čase v roce 1965,“ doplňuje poslední z autorů výstavy Veronika Schiebelová, která do ní připravila historické fotografie a pohlednice.