Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Výstava o historii dolaru se představí ve Štrasburku

„Francie je v pořadí třetí zemí, kam Východočeské muzeum veze putovní výstavu Od stříbrného tolaru k světovému dolaru. Po představení v jednom z politických center Evropské unie bude na podzim k dispozici veřejnosti a školám v Českém centru v Paříži a bude snad dále putovat po Francii," informoval ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

Výstava přibližuje vznik a vývoj řady tolarových měn v Evropě v 16. století, počínaje ražbou velkých stříbrných mincí v Jáchymově roku 1520. „Jejich dobové pojmenování tolar později zobecnělo jako označení všech ražeb tohoto typu. Je tvořena panely s využitím fotografií a galvanoplastických kopií mincí, které ze sbírkových originálů zhotovil restaurátor Východočeského muzea Michal Vojtěchovský,“ vysvětluje autor výstavy, historik a numismatik Petr Vorel. Výstava prezentuje rozsáhlou numizmatickou sbírku muzea, která v současné době čítá přes 50 tisíc předmětů. V minulosti se představila v Českém domě v New Yorku a v Pachuce v Mexiku.

Záštitu nad výstavou ve Štrasburku převzal hejtman Pardubického kraje Martin Netolický: „Je skvělé, že Východočeské muzeum v Pardubicích svým výstavním programem opakovaně přesahuje hranice České republiky a prezentuje se i v zámoří. Už v roce 2013 získalo úspěch s výstavou o dějinách české měny (Millenial Heritage of Czech Currency) uvedenou na newyorském Manhattanu a následně v Texasu, loni kromě Mexika prezentovalo svou činnost i v Nizozemsku.“