Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Vydejte se s dětmi do tajného krytu a historického centra Pardubic

Speciální prohlídky pro rodiny s dětmi přichystalo na letošní sezónu Východočeské muzeum v Pardubicích. Nejmenší návštěvníky čeká cesta do Tajného krytu, který ukrývají zámecké valy, a výprava za legendami a historií pardubického starého města. Prohlídky se konají v předem vypsaných termínech nebo na objednávku pro skupiny.

Tajný kryt

„Prohlídka Tajný kryt zavede děti do krytu vybudovaného v době studené války v zámeckém valu. V případě útoku nebo zasažení města radioaktivním spadem mělo z jeho podzemních prostor krajské velitelství civilní obrany řídit záchranné práce. Návštěvníci se na chvíli ocitnou v kůži příslušníků civilní obrany a vyzkouší, jak řídit záchranné operace. Na vlastní oči uvidí, jak se lidé v takovém případě mohli z krytu dorozumívat s okolím, jak naftový generátor vyráběl elektrický proud, a vyzkouší, co obnášelo ručně udržovat v chodu filtraci vzduchu,“ vysvětluje ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

Organizovaná prohlídka se koná v neděli 2. června od 15 hodin a v sobotu 29. června od 15 hodin. Rezervovat ji lze na e-mailu rezervace@vcm.cz nebo na rezervačním formuláři na stránkách muzea www.vcm.cz. Vstupné na prohlídku je 80 korun pro dospělé, 60 korun pro děti do 12 let. Prohlídka trvá přibližně hodinu.

Superhrdinové aneb legendy a pověsti v Pardubicích

V historickém centru Pardubic potká člověk legendy a pověsti téměř na každém kroku. „Připravili jsme procházku pro děti a jejich rodiče, při které jim průvodci budou superhrdinové a seznámí je s příběhy vepsanými do ulic Pardubic. Třeba Aquaman má nejraději příběh o Jonášovi, protože mají leccos společného,“ naznačuje lektor František Kašpárek, že procházka určitě nevynechá Dům U Jonáše s průčelím zobrazujícím proroka Jonáše přímo v rozevřených čelistech velryby. „Hrdina ztělesňuje to nejlepší v nás, je hodný následování a obdivu. V dřívějších dobách byl podobným hrdinou třeba světec nebo jím mohl být třeba zakladatel slavného a mocného rodu,“ dodává Kašpárek.

Procházka začíná u brány Zámku Pardubice, na které se jeden takový příběh odehrává na reliéfní desce s pernštejnskou rodovou pověstí. Jen o kousek dál se na mostku k Příhrádku tyčí svatý Jan Nepomucký, symbol mlčenlivosti, strážce mostů a tajemství, v Pernštýnské ulici na jednom z domů se nenápadně dívá svatá Kateřina. Procházka je určená rodinám s dětmi od 6 let, které nebudou jen posluchači, ale aktivními účastníky. Příběhy současných superhrdinů porovnají s příběhy z legend a pověstí. Procházku muzeum pořádá v neděli 19. května od 15 hodin. Potrvá přibližně 60 minut. Vstupné je 80 korun pro dospělé a 60 korun pro děti do 12 let.

Přehled všech prohlídkových okruhů a rezervační formulář najdete na www.vcm.cz/zamek/prohlidky