Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Velikonoce jak je neznáte – na velikonoční stezce na Zámku Pardubice

Víte, odkud k nám přihopkal velikonoční zajíček? Ve které zemi přehazují vajíčka přes dům? Kde slaví palačinkový den? To vše se můžete dozvědět na zámecké velikonoční stezce, kterou od soboty 18. března připravilo Východočeské muzeum v Pardubicích na zámeckých valech. A když přinesete vlastnoručně vyrobenou kraslici, můžete ozdobit i velikonoční keř.

Stezku tvoří desítka zastavení s úkoly a hádankami na vajíčkách, která návštěvníci najdou na zámeckých valech, většinou na stromech. „Stezka bude volně přístupná od této soboty po dobu otevření valů, tedy každý den od osmi do 16 hodin, od dubna pak do 18 hodin. Velikonoční stezkou chceme děti i jejich rodiče a prarodiče naladit na blížící se svátky. Zároveň je to pozvánka na Velikonoce na zámku, které pořádáme 2. dubna,“ vybízí k návštěvě ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek.

Pouštění draků i házení vajec

Spíš než samotnému svátku se letos stezka věnuje neobvyklým hrám a zvykům, které se k Velikonocím u nás i ve světě vážou. „Děti i jejich doprovod zjistí, jaké zvyky s vajíčky se provádějí: koulení, ťukání, hledání a dokonce házení vajec přes dům. Odhalí také, kde se o Velikonocích pouští draci,“ popisuje témata stezky muzejní edukátorka Monika Kabešová. „Nahlédnou přitom i za hranice – na zvyky z Anglie, Norska nebo dokonce Bermud,“ dodává.

Ozdobte velikonoční keř

Součástí stezky je i letos velikonoční keř na druhém rondelu valů. „Budeme rádi, když nám návštěvníci pomohou s velikonoční výzdobou a vlastnoručně vyrobenou kraslicí ozdobí označený keř tak, aby potěšili sebe i ostatní příchozí na valech,“ uzavírá Tomáš Libánek.