Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Obří žihadlo i včelí roj budou atrakcí výstavy Východočeského muzea v Senátu

Na včely ze všech úhlů i úlů láká výstava Východočeského muzea v Pardubicích, která se slavnostně otevře ve čtvrtek 28. února ve 14 hodin v Zaháňském salonku v Senátu. Pro veřejnost bude přístupná do 28. dubna, vstup je zdarma.

„Je naší svatou povinností chránit a zachovat životní prostředí tak, aby včelstvo mohlo přežít. A s ním i my lidi. Touto výstavou trochu bijeme na poplach i v našem Senátu,“ apeluje místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, která nad výstavou Včely ze všech ú(h)lů převzala záštitu. „Téma včel a medu provází lidi odnepaměti a stále vzbuzuje spoustu otázek. Na některé jsme se pokusili odpovědět výstavou, která měla svou premiéru loni na Zámku Pardubice,“ zve ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek.

„Včely jsou neuvěřitelně zajímaví a rozmanití živočichové, jejichž výzkum stále přináší nové objevy. Některé zprostředkujeme i návštěvníkům. Zblízka si prohlédnou obří model žihadla nebo model včelího roje,“ láká kurátor výstavy entomolog Jan Dolanský. Výstava se věnuje nejen včele medonosné – mnoho zajímavostí se návštěvníci dozvědí o divoce žijících samotářských včelách, o včelím příbuzenstvu, predátorech i škůdcích. K vidění budou také historické i moderní úly včetně termosolárního úlu, který si poradí s nemocí varroázou.

Výstava Včely ze všech ú(h)lů je otevřena je denně, do konce března od 10 do 16 hodin, do konce dubna od 10 do 17 hodin.