Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Turniket na zámku? Pomáhá s kontrolou vstupenek na věž

Nenápadnou novinku letos pro své návštěvníky připravil pardubický zámek. Při kontrole vstupenek na věž je nebude kontrolovat kustod, ale čtečka vstupenek zabudovaná v turniketu. Nejnavštěvovanější vnitřní prostor zámku se loni dočkal nové expozice a jeho obliba mezi turisty i pardubickými setrvale roste.

„S otevřením nového prohlídkového okruhu Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách vzrostla náročnost zajištění dozoru. Samozřejmě považujeme za výhodu, když může návštěvníka přivítat živý člověk, který mu pomůže s orientací ve výstavě a zodpoví mu otázky. Ale věž hláska má samoobslužnou expozici a zabezpečení kamerovým systémem, takže je po takový turniket ideální,“ vysvětlil Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea v Pardubicích, které zámek spravuje.

Turniket v podobě mříže tak vyřeší i nepříjemné situace, kdy si návštěvníci až nahoře na vyhlídce uvědomili, že si nekoupili vstupenku a museli se pro ni vracet do pokladny. Kontrola se nyní odbude už ve druhém patře, kdy mají za sebou jen pár schodů z celkových 172.

Na hlásce návštěvníky čekají světelné panely, na kterých mohou porovnávat historické fotografie se současnou podobou Pardubic nebo objevit, jak se v historii měnil tok řeky Labe ve městě. S dalekohledy v případě dobrého počasí uvidí nejen stavby v okolí a krajinu, ale v případě dobré viditelnosti i Orlické hory nebo Krkonoše. Nechybí tu ani nástěnná malba znázorňující průřez hláskou, která se součástí zámku stala na přelomu 16. a 17. století.