Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Stará řemesla si na zámku může vyzkoušet každý

Co je to motovidlo nebo trdlo? Co dělal řemenář a jak se vyrábí provaz? To poznají návštěvníci druhých podzimních dílen starých řemesel, které přichystalo Východočeské muzeum v Pardubicích pro děti i jejich rodiče. Nejbližší dílna se koná v sobotu 26. října 2019 od 14 hodin v přednáškovém sále Zámku Pardubice.

„Děti i jejich rodiče poznají materiál, nástroje a pracovní postupy různých řemeslníků - provazníka, dráteníka, tesaře a dalších. Vyzkouší si základy práce některých z nich a hotové výrobky si odnesou domů,“ zve lektor doprovodných programů muzea Tomáš Jireček. „Může to být vlastnoručně upletený provaz, hliněná nádoba nebo drátěná hvězda,“ dodává.

Muzejní etnograf Michal Hambálek navíc ukáže nástroje ze sbírky muzea. „Slova motovidlo nebo trdlo často používáme, ale kdo dnes ví, jak tyto nástroje opravdu vypadají? Možná to nebude snadný úkol ani pro rodiče,“ přemýšlí Tomáš Jireček.

Program je vhodný pro děti od 6 do 12 let, vstupné je 50 korun za osobu. Účast je nutné rezervovat přes formulář na stránce www.vcm.cz/akce/stara-remesla/ nebo na e-mailu rezervace@vcm.cz.

Další z podzimních dílen se uskuteční ve středu 13. listopadu 2019 od 16 hodin.

Stará řemesla si na zámku může vyzkoušet každý