Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Přednášky o architektonické moderně začnou o týden později

Nemoc přednášejícího posune začátek přednáškového cyklu Architektonická moderna ve východních Čechách. Ten tak začne ve středu 3. dubna přednáškou o východočeském kubismu. Přednášky na Zámku Pardubice pořádá Východočeské muzeum v Pardubicích.

„S ohledem na nemoc historika umění Ladislava Zikmunda-Lendera přijdou návštěvníci o povídání o tvorbě architekta Jindřicha Freiwalda, které se mělo konat dnes na zámku. Omlouváme se za případné komplikace,“ sdělil historik a vedoucí oddělení služeb Východočeského muzea Matěj Bekera, který přednáškový cyklus organizuje.

Východočeský kubismus

Přednášky tak zahájí přednáška o specificky českém fenoménu – architektonickém kubismu. „Své umělecké centrum našel v Praze. Jeho zakladatelé Pavel Janák s Josefem Gočárem však získali několik příležitostí ukázat svůj avantgardní experiment v oblasti východočeského regionu. Josef Gočár zhmotnil mezi léty 1912–1913 manifest tohoto stylu v budově unikátního lázeňského pavilonu v Bohdanči,“ připomněl Matěj Bekera. „Stavba se tak stala inspiračním zdrojem pro další především regionální architekty, jež dále rozvíjeli kubistické tvarosloví před i po první světové válce. V Pardubicích získal prostor řadou kubizujících projektů obytných domů Oldřich Liska, v Hradci Králové unikátní školní budovou Theodor Petřík a v Jaroměři rozvířil místní uměleckou tvorbu návrhem Čerychovy vily Vladimír Fultner,“ dodal Bekera.

Cyklus navazuje na loňské úspěšné přednášky o počátcích architektonické moderny v Pardubicích. „Pardubice zůstanou ústředním tématem přednášek. Více však návštěvníky seznámíme s proměnami a kulturními vlivy na architekturu v celostátním měřítku,“ potvrdil Bekera. Větší prostor se tak bude dávat kontextu jednotlivých uměleckých stylů, osobností a kulturní situaci v Rakousku–Uhersku a později Československé republice.

Přednášky Architektonická moderna ve východních Čechách:

3. 4. 2019 Matěj Bekera – Východočeský kubismus: umělecký unikát

10. 4. 2019 Jakub Potůček – Anatomie funkcionalismu I.: cesta světla

17. 4. 2019 Ladislav Zikmund-Lender – Všichni Machoňovi muži: zakládající architekti pardubického Stavoprojektu

24. 4. 2019 Jakub Potůček – Anatomie funkcionalismu II.: architektonické prvky