Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Za legendou o zubrovi a historií Pardubic vyrazí děti o prázdninách do muzea

Za legendou o pernštejnském zubrovi a za historií Pardubic se vypraví malí návštěvníci, kteří na Zámek Pardubice zavítají o pololetních a jarních prázdninách. Východočeské muzeum v Pardubicích pro ně přichystalo několik programů. V pátek 1. února se od 10 hodin si zahrají na městské architekty a zjistí, jak se Pardubice proměnily na poslední století v programu Proměny Pardubic. V úterý 5. února od 10 hodin a ve čtvrtek 7. února od 15 hodin pro ně muzeum připravilo program Dej si pozor na zubra, který děti i jejich rodiče provede příběhem vzniku znaku pánů z Pernštejna.

Programy jsou určené pro děti od 6 do 12 let. „Páteční Pardubické proměny malé školáky zavedou do světa starých Pardubic. Nejprve si zahrají na městského architekta a pokusí se naplánovat, jak jinak mohly Pardubice vypadat a rozvíjet se. Potom zkusí poznat ze starých fotografií, jak se město za sto let proměnilo,“ vysvětluje lektor muzea František Kašpárek.

V druhém z programů si děti zažijí příběh o tom, jak si uhlíř Vojtěch vysloužil znak se zubří hlavou, který se stal erbem pánu z Pernštejna. „Vezměte děti a vydejte se spolu s nimi do doby, kdy v českých zemích běhali zubři, žili bohatí a mocní vládci, ale i chudí poddaní. Třeba uhlíři. Vojtěch byl jedním z nich. Díky němu se zrodila legenda, jejíž zobrazení se objevuje na mnoha místech nejen v Pardubicích. Až půjdete na zámek, podívejte se pozorně nad bránu,“ doporučuje Tomáš Jireček, lektor programů Východočeského muzea.

Na programy je nutné se registrovat na e-mailu kasparek@vcm.cz. Cena každého programu je 50 korun.

Přehled prázdninových programů Východočeského muzea:

  1. 2. 2019 10:00 Proměny Pardubic
  2. 2. 2019 10:00 Dej si pozor na zubra
  3. 2. 2019 15:00 Dej si pozor na zubra