Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Poslední šance objevit mizející přírodu na pardubickém zámku

Kdy jste je viděli na posledy? Třeba sýčka, sysla, modráska nebo koukol? Na tuto otázku dává odpovědi stejnojmenná výstava na pardubickém zámku. Pokud jste tuto velkou interaktivní expozici pro děti i dospělé ještě neviděli, máte poslední možnost. V neděli 3. září totiž končí. Prodloužit až do konce roku se ale Východočeskému muzeu v Pardubicích podařilo výstavu o krojích.

Výstava Kdy jste je viděli naposledy? návštěvníky seznamuje s rostlinami a živočichy, které z našeho okolí postupně mizí, a odhaluje známé i překvapivé důvody postupujících negativních změn v naší přírodě. Rodiny s dětmi zde mohou zažít mnoho dobrodružství, včetně pátrání po stopách divokých zvířat nebo výstupu k sokolímu hnízdu. „Tato interaktivní výstava o přírodě přilákala za devět měsíců trvání přes 6500 zájemců a těší nás skvělé ohlasy na ni. Prodloužit ji ale nemůžeme, v listopadu v nových výstavních sálech vyroste výstava zaměřená přímo na rodiny s dětmi, která je vezme na cestu za zrodem moderních Pardubic,“ vysvětluje ředitel muzea Tomáš Libánek.

Výstava o krojích až do konce roku

Končit měla původně i výstava o východočeských krojích nazvaná Jaké odění, takové uctění – nahlédnutí do šatníků východočeských venkovanů. „Projekt se zrodil ve spolupráci se středočeským Muzeem Ostrov lidových krojů a nyní se nám podařilo domluvit prodloužení zápůjček krojů a tedy i naší výstavy až do 31. prosince,“ raduje se ředitel. Výstava ve 2. patře paláce nabízí návštěvníkům jedinečný pohled na kroje východního Polabí, Orlických hor a dalších částí Pardubického kraje. Překrásně zdobené oděvy návštěvníkům vyprávějí příběhy minulých generací a mohou je inspirovat pro vlastní výtvory – například si ozdobit a odnést domů látkovou tašku.