Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Pardubická muzejní noc slibuje netradiční noční zážitky

V pátek 24. května nechoďte brzy spát, ale vyrazte do muzeí a galerií za magickou atmosférou a netradičními zážitky! Od 17 do 23 hodin se hned na devíti místech koná Pardubická muzejní noc. Vstup zdarma a nabitý program připravily Východočeské muzeum v Pardubicích, Východočeská galerie v Pardubicích, Galerie města Pardubic, Výstavní prostor Mázhaus, Krematorium Pardubice, Muzeum Rosice nad Labem, Zelená brána a Letecké muzeum Ing. Jana Kašpara. Záštitu nad ní převzali primátor města Pardubic Martin Charvát a 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

„Akce tohoto typu mám velmi rád. Je to skvělá možnost, jak přilákat nové návštěvníky a ukázat sály a expozice v jiném světle. Noc a umělé světlo dá mnoha sálům i expozicím ještě větší kouzlo, než za bílého dne. Pro tuto nevšednost a originalitu jsem nad akcí s potěšením převzal záštitu,“ prohlásil primátor města Pardubic Martin Charvát.

„Muzejní noc je skvělá příležitost zdarma nahlédnout do muzeí a galerií a zažít umění a historii ´trochu jinak´. Patnáctý ročník dokazuje, že tyto instituce jsou stále otevřenější a přístupnější návštěvníkům všech generací," připomněl 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

Program Východočeského muzea zahájí prohlídka Od hradu k zámku: proměny pernštejnské rezidence. Následovat budou komentované prohlídky expozice Pardubice – příběh města. Zámek pak opanuje Lovesong Orchestra, pětičlenná dechovka „balkánského střihu“, která zahraje akusticky, v pohybu, přímo mezi lidmi. Ve výtvarných dílnách si děti vyrobí motýly, a kdo zůstane do desáté hodiny, zažije pozorování nočních motýlů na zámeckých valech. Už po setmění představí v parkánu geolog Jiří Šura své makrofotografie kreseb achátů z výstavy Svět v kameni.

Východočeská galerie připravila komentovanou prohlídku výstavy Voňavost žluté růže s kurátorkou Vandou Skálovou. Na zámku výstavu doplní tvůrčí dílna zaměřená na florální tématiku, při které se účastníci seznámí s technikou textilního tisku. V Domě U Jonáše nepropásněte komentovanou prohlídku výstavy Proměna mlýnů s architektem Lukášem Smetanou.

Galerie města Pardubic na Příhrádku svůj program nazvala Ředíme noční sousta. Začíná workshopem Roztoč to! a performancí Contemplative rules, následuje přednáška a koncerty zvukové umělkyně Anamarie Pravicenu a Line Gate. Program uzavře projekce dokumentu o umění v 21. století.

Letošní novinkou je Letecké muzeum Ing. Jana Kašpara, které se věnuje nejen prvnímu českému aviatikovi. Doslova na dosah ruky budete mít letuschopné repliky prvních letadel, ať už je to slavný letoun bratří Wrightů nebo Kašparův Blériot.

Krematorium své brány otevře od 18 do 21.30 hodin a nabídne komentovanou prohlídku obřadních síní. Promítne i nový snímek Smrt je součástí života, který vznikl u příležitosti 95 let otevření této národní kulturní památky.

Zelená brána kromě stálých expozic a výstupu na věž představí výstavu tří umělkyň z Chile a Mexika a jednoho mexicko-slovenského páru v předbraní. Výstavní prostor Mázhaus zve na ilustrace a kreslené vtipy Jiřího Wintera Neprakty na téma Pivo a pivovarnictví.

V Museu MHD a železnice Rosice nad Labem návštěvníky čekají zahradní železnice, parní stroj, ale i občerstvení v historickém motorovém voze a ochutnávka vín. Chybět nebudou ani oblíbené jízdy historickým trolejbusem a autobusem. Autobus Karosa B731 několikrát za večer zajede přímo k hlavní bráně pardubického zámku.

Celý program najdete na www.pardubickamuzejninoc.cz.