Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Východočeské muzeum chystá webovou výstavu, soutěž i tipy pro děti

Kvůli omezením způsobeným pandemií koronaviru zůstaly veřejnosti přístupné z pardubického zámku jen zámecké valy a venkovní výstava Světy v kameni v parkánu. Činnost Východočeského muzea proto míří více do virtuálního prostoru. Nová výstava vznikne na webu, na sociálních sítích muzeum připravuje seriál o velikonocích, soutěž s historickými fotografiemi Pardubic i tipy na aktivity pro děti.

„Příští týden zveřejníme výstavu nazvanou Muzejní hračkářství – račte vstoupit. Na facebooku začne zítra večer soutěž Znáte Pardubice? Postupně tam budeme zveřejňovati tipy našich edukátorů na aktivity pro děti,“ prozradil ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. „Vybíráme jednoduché aktivity, které si může připravit doma skoro každý – s využitím papíru, lepidla a předmětů běžné potřeby, třeba pet lahví. Slíbit můžeme velikonoční dekorace a zdobení vajíček, hry na doma a možná i na ven,“ doplňuje muzejní edukátorka Pavla Procházková.

„I když jsme s ohledem na rekonstrukci uzavřeli velké nádvoří zámku, přístupné zůstávají oblíbené cíle procházek – zámecké valy a výstava velkoformátových fotografií ve volně přístupném parkánu. Na pávy ani kozy, které chováme na posledním rondelu, se žádná omezení naštěstí nevztahují a potěšit se s nimi mohou návštěvníci při zdravotních procházkách každý den od 10 do 16 hodin, od dubna pak až do 18 hodin,“ dodal Libánek. Je třeba přitom samozřejmě dodržovat bezpečnostní omezení, například udržovat odstup od ostatních lidí. Není možné použít veřejné toalety, ty na velkém nádvoří jsou uzavřené.

„Současná situace je mimořádná a všechny kulturní instituce jsou zavřeny. To ale nesmí znamenat, že kultura a památky mají usnout jako Šípková Růženka. Člověk je přirozeně závislý nejen na fyzické potravě, ale i dalších duchovních a vztahových hodnotách. Proto vítám, že nám nově vznikají netradiční formy prezentace kulturních institucí. Dobrým příkladem je i naše Východočeské muzeum,“ komentoval plány muzea 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

Aktuální informace najdou návštěvníci na webu www.vcm.cz a sociálních sítích
www.facebook.com/zamekpardubice

www.instagram.com/zamek_pardubice

twitter.com/VPardubice