Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Monumentální váza byla svatebním darem, teď ji koupilo muzeum

Váza bývá zcela běžným svatebním darem, který svatebčany těžko překvapí. Když je to ale bohatě zdobený výrobek saské porcelánky, předávaný z generace na generaci a spojený s ústně předávanou informací, že ho praprababička s prapradědečkem dostali od knížat ze slatiňanského zámku, zbystří i muzejní kurátor. Právě takový pozoruhodný dávný svatební dar se nyní naskytl Východočeskému muzeu v Pardubicích ke koupi. A protože to zdaleka není jen „porcelán po babičce“, obohatila tato váza jeho uměleckoprůmyslovou podsbírku.

Téměř 70 centimetrů vysoká křehká kráska je monumentální ukázkou historizující vázy s bohatým dekorem, který vychází z rokokových míšeňských vzorů. Vyráběla ji drážďanská porcelánka Carl Thieme a inspirace míšeňskou konkurencí jistě nebyla náhodná. Zatímco míšeňská keramika ve sbírce muzea zastoupená je, příklad obdobné vázy, jež byly na přelomu 19. a 20. století oblíbeným artiklem, v podsbírce dosud chyběl.

Nezvyklý dar

„Nabízená váza je o to cennější, že je známý její původ – na rozdíl od většiny stávajících sbírkových předmětů. Je spojená s prostředím slatiňanských Auerspergů, kteří ji údajně věnovali jako svatební dar praprarodičům majitelky,“ upozorňuje vedoucí historického oddělení muzea Jan Ivanega. „Nebylo obvyklé, aby kníže daroval jen tak nějaké dívce z Vlkanče a klukovi ze Slatiňan takový nákladný dar. Nyní proto provádíme archivní výzkum, který by mohl rozkrýt vazby rodiny slatiňanských obchodníků a knížecího páru Franze Josefa a Wilheminy Auerspergové,“ vysvětluje Ivanega s tím, že předmět svým příběhem dává nahlédnout do myšlenkového světa šlechty i jejích služebníků v regionu.

Na českém trhu rarita

Zatímco na zahraničním trhu se podobné monumentální vázy z pozdního 19. století s bohatým plastickým dekorem objevují, na českém trhu jsou vyslovenou raritou. „Ačkoliv několik detailů vázy jako křídla ptáčků nebo lístky květů je ulomených, její význam pro naši muzejní sbírku je důležitý a považujeme za velké štěstí, že se nám podařilo takový exponát koupit. Tímto děkujeme původní majitelce za důvěru, se kterou nám exponát svěřila,“ doplňuje ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek.

K vidění zatím jen virtuálně

Váza nepotřebuje zásah konzervátorů, a tak putovala přímo do depozitáře Východočeského muzea. „Veřejnosti se zatím představí pouze virtuálně, a to na webové výstavě o míšeňském porcelánu plánované na záři,“ uzavírá Jan Ivanega.