Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Křišťálový betlém zazáří na novém místě – náročné stěhování absolvoval už podruhé

Jedinečný betlém, který vytvořil sklářský výtvarník Jaromír Rybák z vysoce olovnatého křišťálu, má za sebou náročné stěhování. V rámci rekonstrukce Zámku Pardubice se stane součástí nové expozice skla ve 2. patře paláce. Více než tříapůltunovou plastiku bylo proto nutné přestěhovat z gotického sálu o patro výš. Stěhování, které trvalo celý týden, se povedlo. Dokud nebudou dokončeny stavební práce, bude ho chránit dřevěný obal.

„Spadl nám kámen ze srdce, žádná část betlému nepřišla k úhoně. Týdenní akce začala rozebíráním skleněných a bronzových součástí, balením do krabic a následným stěhováním. Nejtěžší část betlému má 750 kilogramů, i dalších 10 částí váží desítky a stovky kilogramů. Přitom je to křehké sklo. Jediná cesta do nového sálu vede po úzkých a dosti strmých schodech,“ vysvětluje kurátor sbírky skla Ivo Křen. „Umístění betlému v arkýři jihozápadního sálu paláce je dosud nejlepší, jaké měl. Ze tří stran ho bude prosvěcovat denní světlo, které ještě odráží nová podlaha ze světlého jasanu,“ spokojeně konstatuje Křen.

Otevření nové expozice skla nazvané S. K. L. E. M. – Svět Krásy, Lehkosti, Elegance a Magie – je v jižním a západním křídle zámku naplánováno na jaro 2020. Do té doby bude betlém před negativními vlivy rekonstrukčních prací chránit dřevěný obal.

Autor Jaromír Rybák křišťálový betlém vytvořil v letech 2004 až 2006 pro Petra a Svatavu Širokých do kaple bezdružického zámku. Odtud se betlém stěhoval do Pardubic v roce 2012. „Autor ve své práci nezobrazil pouze tradiční vánoční náboženský motiv. Dojemná scéna zrození ve středu kompozice do sebe soustředí obecné vyjádření touhy po lásce a naději. Je ale rámována také motivy starozákonních příběhů, prvky mytologie i kosmologie. V nich jsou obsažena tisíciletí archetypální lidské pokory, tušení čehosi mocného, řídícího naše životy jako nadčasový řád,“ popisuje betlém Ivo Křen.

Křišťálový betlém v číslech:

Rozměry: výška 245 cm, šířka 180 cm, hloubka 70 cm

Technologie zpracování: sklo tavené do formy, broušené, zlacené, leptané / litý bronz, cizelovaný a patinovaný / mosazná deska prořezávaná vodním paprskem, leptaná

Materiál: vysoce olovnatý křišťál s obsahem 48 % olova, barvený selenem, zlacený / bronz / mosaz / dřevo

Váha: kolem 3550 kg