Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Festival ptactva provede starobylou rybniční krajinou u Lázní Bohdanče

Objevte starobylou rybniční krajinou v okolí Lázní Bohdaneč a poznejte tamní ptáky na speciální ornitologické procházce! V sobotu 7. října od 8:30 hodin ji pořádá Východočeské muzeum v Pardubicích s Českou společností ornitologickou v rámci Festivalu ptactva. Vycházka je zdarma, místo je ale nutné rezervovat.

Festival ptactva je celoevropskou kampaní ornitologů, která upozorňuje na fascinující fenomén ptačí migrace a na nebezpečí, která ptáky na jejich cestách mohou potkat. „Nenáročná procházka bude dlouhá asi sedm kilometrů. S účastníky budeme pozorovat a určovat ptáky i za pomoci stativového dalekohledu s velkým zvětšením. Za vhodného počasí bude na programu i ukázka odchytu a kroužkování ptáků,“ popisuje plán vycházky ornitolog muzea Libor Praus. „Vhodné je vzít si terénní obuv a vlastní dalekohled, pokud máte,“ doporučuje.

Omezená kapacita

Sraz účastníků je v sobotu v 8:30 před sochou sv. Jana Nepomuckého u bohdanečského mlýna, asi 500 metrů od konečné MHD linky 3 z Pardubic. Účast se rezervuje na e-mailu praus@vcm.cz.

Festival ptactva

Festival ptactva se koná ve všech evropských zemích první říjnový víkend. Během vycházek zaznamenávají ornitologové počty pozorovaných druhů a jedinců ptáků, nejčastěji pozorované druhy, vzácné druhy a další zajímavosti. Tyto údaje organizátoři ještě během víkendu zpracují, vyhodnotí a pošlou evropskému koordinátorovi, který následující den předá zpracované výsledky z celé Evropy sdělovacím prostředkům.

Kontakt: Libor Praus, praus@vcm.cz, 605 522 692.

Tiskovou zprávu a fotografie z minulého ročníku najdete v přílohách.